A nejde jen o nepořádek. Opuštěné objekty plné odpadků jsou mnohdy na spadnutí. Už několikrát zahrozily.

Třeba Na Nivách. Letos v létě tam strážníci zachraňovali sběrače kovů. „Propadl podlahou ze třetího patra do přízemí,“ potvrdil ředitel městské policie Pavel Bakule.

V říjnu se zase zřítilo jedno podlaží ve vybydleném domě v Řeháčkově ulici. Tentokrát přivolaní záchranáři naštěstí v troskách nikoho nenašli.

„Já vím, nikdo nemá v takových domech co pohledávat. U dospělých to beru, je to na jejich riziko. Ale co když tam vleze dítě. Víme, co děti dovedou,“ obává se Marie Konečná. Město by s tím podle ní mělo rychle něco udělat, než se stane velké neštěstí.

Před rokem a třičtvrtě místním svitla naděje, když tehdejší primátor Jan Kubata vyhlásil zdejším nepořádníkům válku, jak vlastníkům objektů, tak i nájemníkům. „Buď si domy i jejich okolí uklidíte, nebo počítejte se sankcemi,“ varoval je. Vedení města spolu s hygienickou stanicí vyhrožovalo nucenýmvystěhováním, odebráním dávek na bydlení, případně i dětí, vyklizením a zazděním nemovitostí.

„Nedovedli to do konce. A slušní lidé čekají na nápravu dodnes. Odpovědné instituce si to ovšem přehazují jako horký brambor a výsledek je nula,“ obviňuje bývalý městský zastupitel Jaroslav Kubín.

„Dokonce i na hlavním tahu z Ústí na Chabařovice, v Hrbovické ulici, je možno vidět odpadky, které se vyvalily z rozpadlé garáže na chodník. A jak to vypadá ve zdejších dvorech, radši ani nemluvím,“ rozčiloval se.

Vysvětlil, že se stále na něj obracejí lidé o pomoc. Navíc se prý sám po Předlicích často pohybuje, takže ví, o čem mluví a musí jim dát za pravdu. „Vím, že řešení není jednoduché, ale ty lidi to nezajímá. Platí daně a mají právo na slušné podmínky k životu,“ dodal Kubín. Ústecký magistrát se brání, že na vině jsou soukromí vlastníci objektů.

„Je jejich nezastupitelnou povinností starat se o svůj majetek. Státní správa nemůže suplovat tuto zákonnou povinnost vlastníka objektu. Může pouze zasáhnout v okamžiku, kdy stav nemovitosti začíná ohrožovat další občany města,“ uvedl vedoucí odboru životního prostředí ústeckého magistrátu Jan Zadražil.

A vypočítal, co v tomto směru už úřad ve spolupráci s dalšími institucemi udělal. Nicméně přiznal, že řada problémů zůstala dodnes nedořešena. Vlastníci vybydlených a odpadky zaneřáděných objektů totiž vesměs nespolupracují a na výzvy nereagují.

Při té příležitosti také úředníci zjistili, že stav řady objektů je tak špatný, že je nelze vyklidit bez ohrožení těch, kteří by to dělali. Proto nakonec odbor životního prostředí nechal vyklidit jen dva domy, po jejichž majitelích náklady vymáhá.

Případy poškozených objektů pak podle Zadražila předal k řešení dalším odborům a také centrálnímu obvodu. A to s tím, že jsou v havarijním stavu a začínají již i ohrožovat bezpečnost veřejnosti pohybující se v jejich okolí. Stavební odbor potvrdil, že tyto případy řeší. Zatím tím, že se snaží dohnat k zodpovědnosti vlastníky.

Věc je o to složitější, že vše, od úklidu, přes zabezpečení až po případnou demolici, je finančně náročné a město na to nemá. A od vlastníků, které většinou shánějí i exekutoři, nebo už mají dokonce majetek zabaven, se vyrovnání sotva dočká. Ohrožené domy podle Bakuleho kontroluje denně městská policie.