„Krácení výdajů státu a změny v legislativě se dotknou všech obyvatel v různých oblastech života,“ dodal Cingr.

„Předpokládáme, že přijde tak kolem pětiset lidí. Přesné číslo ale nejsem schopen říci. Shromáždění má trvat asi hodinu,“ uvedl krajský odborový předák Jiří Cingr.

Celý den jsme
aktuální situaci
sledovali
v online přenosu

12.59 hodin:
V tuto chvíli byla demonstrace defintivivně ukončena.

12.52 hodin:
Překvapivým zjištěním je skutečnost, že většina demonstrujících není z Ústí nad Labem, ale z Krupky, Děčína či Litoměřic. Z Ústí přišlo demontrovat jen minimum lidí, například ze společnosti Lesy ČR.

12.38 hodin:
Řečník skrz megafon informuje, že demonstraci na Staroměstské náměstí v Praze přišlo podpořit přes 2000 lidí. Celkem 90000 lidí sympatizuje.

12.36 hodin:
Každý proslov a každé heslo lidi odměňují pokřikem, pískáním a potleskem. Ačkoli úředníci magistrátu nestávkují, přesto se tu několik úředníků ukázalo na podporu, jako například Martin Tůma, který řekl, že by po škrtech přišel zhruba o 1800 až 2000 korun.

12.35 hodin:
Důchodci se redaktorům Deníku svěřují, že mají ze škrtů strach také. Například Jana Formánková po 33 letech práce aktivní a pěti letech ve dvou brigádách jako uklizečka pobírá 4872 korun důchod, což jí zbývá sotva na přežití. "To je sprosťárna," dodala.

Už teď sotva vyjdeme s penězi!

Mladá učitelka Kamila Bergmanová z mateřské školky v Krupce přišla na Lidické náměstí do ústí nad Labem demonstrovat, protože kvůli současné finanční situaci každý měsíc sotva vychází se společnými financemi. S manželem sotva „utáhnou“ byt, a už jim nezbývají téměř žádné peníze, jež by si mohli uložit na spořící účet. Proto zatím nepomýšlejí na založení rodiny.

„Pokud vláda těch 10 procent opravdu škrtne, přijdu tak o dva tisíce korun měsíčně,“ rozčilovala se Bergmanová. „Hrubý základ mám přitom třináct tisíc. S manželem dohromady sice dáme 35 tisíc korun, ale jenom nutné životní náklady.“

Tím měla na mysli především nájem na byt, platby za energie a nutné služby, tedy vodné, stočné. V neposlední řadě žehrala také na stále rostoucí ceny potravin, což je dohromady vyjde každý měsíc minimálně na 22 tisíc korun,“ stěžovala si.

Nedostatek peněz je prý i jeden z důvodů, proč zatím s manželem nemají děti. „Moc nás to mrzí, ale máme strach, aby potom nemusely žít v bídě a abychom se zbytečně nezadlužovali. To je hrozné, kdybych nebyla vdaná, tak bych se musela vrátit k rodičům, protože bych snad neměla ani na nájem,“ dodává s rozhořčením mladá učitelka.

12.33 hodin:
Hovoří zástupce odborového svazu hasičů Vladimír Mühlfeilt, který slíbil, že bude mluvit krátce. Z jeho proslovu vyplynulo, že důsledkem škrtů by bylo, že k požárům přijede výrazně méně mužů, než tomu bylo doposud a že by to bylo citelně znát.

12.19 hodin:
Kromě zaměstnanců státní sféry přišlo i dost důchodců.

12.14 hodin:
Mezi demontrující lze zahlédnout i anarchistické prapory Severní komuny, kteří zde rozdávali letáčky.

12.11 hodin:
Mezi těmi, kdo přišli podpořit stávku, je například vicehejtman Arno Fišera, mihl se tu také Pavel Vodseďálek (zastupitel za KSČM) a náměstkyně primátora Zuzana Kailová. Na místě jsou i oboráři. Promlouvala zde odborářka Dana Menšíková, která se krátce zmínila o tom, o kolik státní zaměstnanci přijdou. Později to pro novináře ilustrovala na platech zamětstnankyň knihoven.

12.05 hodin:
Lidé mají prapory svých odborových svazů. Na Lidickém náměstí se sešlo přibližně 500 lidí, davu demontrujících dominuje transparent "Zaměstnanec, otrok 21. století." Hosté mají svůj transparent "Nechceme platit dluhy za špatné vládnutí". To je heslo Českomoravských odborových svazů.

11.38 hodin:
Stávkující se sešli již před dvanáctou.

11.14 hodin:
Ke stávce se připojili částečně i zaměstnanci soudů na severu Čech. V ústeckém kraji nestávkují okresní soudy v Chomutově, Lounech, Mostě a Teplicích, stávkují v Děčíně, podporu vyjadřují stávkou i v ústeckého okresního soudu a částečně také u krajského soudu v Ústí, uvedl předseda ústeckého krajského soudu Milan Kohoutek.
- Soudci stávkují v Děčíně, jinde jen podporují (8.12.2010)

10.55 hodin:
Situace v centru je poklidná. Většina úřadů funguje standardně dle provozní doby. Do stávky nevstoupí zdravotníci ani železničáři. V kraji se 85% škol do stávky nezapojí. Jedenáct škol zvolí symbolický přístup ke stávce.

08.00 hodin:
Kvůli stávce zde bude zavřená chlumecká Mateřská školka Pohádka a Speciální základní a praktická škola v Trmicích.

Zpracovává Filip Vlček, Janni Vorlíček a redakce