A to přesto, že město Ústí nad Labem nesplnilo pohrůžku, že divadlo napříště podpoří jen maximálně 20 miliony korun ročně, což by znamenalo jeho likvidaci. Do návrhu rozpočtu na příští rok dalo stejnou částku jako letos, 47,3 milionu korun. Ani tak ale divadlo vyhráno nemá.

S touto částkou totiž nevyjde. Nevyšlo ani v tomto roce, je ve ztrátě asi 6 milionů korun. A když ji uhradí z financí příštího roku, zbude mu pak kolem 41 milionů korun.„S tím rozhodně nevystačíme,“ potvrdil ředitel divadla Tomáš Šimerda.

Zdůraznil, že do ztráty se divadlo nedostalo špatným hospodařením, ale protože stát i kraj podstatně snížily dotaci z původních 8,5 na necelé 4 miliony korun, a navíc muselo z nařízení vlády zvýšit zaměstnancům platy.

„Už jsme propustili všechny, které jsme mohli postrádat. Máme-li zachovat dosavadní rozsah činností, už nemůžu propustit ani nohu,“ řekl Šimerda. Jen na platy prý potřebuje 56 milionů korun.

Bojíte se o budoucnost ústeckého divadla? Hlasujte ZDE!

Město přišlo se záměrem převést divadlo na Ústecký kraj, ten ho ale nechce. „Já vítám, že město vyslyšelo občany a nenechá divadlo padnout. Nicméně finanční zabezpečení je pořád nedostatečné. Apelujeme proto na kraj, aby podstatně zvýšil svůj příspěvek, letošních 2,5 milionu korun je katastrofálně málo,“ řekla Karola Haasová, předsedkyně poslaneckého klubu TOP 09 v zastupitelstvu.

TOP 09 poslala krajským zastupitelům i hejtmance otevřený dopis. Uvádí v něm, že za víc než stoletou existenci ústeckého divadla se v něm provoz zastavil jen jednou v třicátých letech minulého století.

„Byly zrušeny stálé soubory divadla, došlo k velkému kulturnímu poklesu jeho úrovně, budova se pronajímala a byly zde provozovány akce, které s uměním neměly nic společného,“ píší zástupci TOP 09 s tím, že právě toho se obávají i nyní. Žádají proto kraj o přehodnocení přístupu k financování.

Vše o Severočeském divadle opery a baletu v Ústí na jednom místě!
Klikněte na usteckydenik.cz/nebertenamdivadlo
Aktuální vývoj, hlasování čtenářů, informace o petici, názory…

„Ne nadarmo je v jeho názvu slovo Severočeské. I z úspěchů, které nám divadlo, třeba v podobě Cen Thálie, přináší, přece těží celý kraj,“ dodali.

Styčný důstojník mezi krajem a městem, krajský vicehejtman a městský radní Arno Fišera, řekl, že město divadlo padnout nenechá. Nicméně peněz na něj se mu nedostává třeba i proto, že musí financovat instituce, které jinde financuje kraj.

Jako příklad uvedl muzeum nebo domovy pro seniory v Chlumci a ve Velkém Březně, které jsou dokonce mimo území Ústí a zdaleka neslouží jen pro Ústečany.

To podle něj město s krajem mělo řešit už dávno. „Naši předchůdci pracovali špatně, proto je situace, jaká je,“ uvedl. Bude usilovat, aby to kraj kompenzoval, třeba v podobě více peněz pro divadlo.

Ústečtí zastupitelé budou o rozpočtu města, a tedy i penězích pro divadlo, jednat 28. prosince. Jeden z posledních vzkazů pod peticí jim adresovala Ústečanka Hana Loudová: „Nebuďte barbaři!“

Petice za divadlo: K nedělní osmnácté hodině bylo pod peticí na podporu zachování uměleckých souborů divadla na www.nebertenamdivadlo.cz 12 137 podpisů. A také řada vzkazů…