Obec bez peněz i fotovoltaické elektrárny. Zato možná s pěknou ostudou.

„Bývalý telnický starosta Jaroslav Doubrava koupil za 850 tisíc korun pozemek pro elektrárnu. Chybí k tomu ale zápis ze zastupitelstva, který by potvrdil, že o koupi vedení obce vědělo,“ upozornil zastupitel Jan Chaloupka.

Do elektrárny nyní navíc nikdo nechce investovat.

Situace vyšla najevo při pondělním zastupitelstvu. A některým členům samosprávy na něm bylo pěkně horko. Zatímco část zastupitelů byla pro dodatečné schválení smlouvy a zametení celé kauzy pod stůl, noví zastupitelé chtějí věc řádně prošetřit.

„Není o čem jednat, smlouva uzavřená za těchto podmínek je neplatná. Celá akce nás stála milion a půl a já stejně nevěřím, že k realizaci elektrárny dojde,“ argumentovala zastupitelka Jana Kurtová.

Situaci mírnil místostarosta Milan Kubík, který tvrdí, že o tolik peněz obec nepřišla. „Dvěstěpadesát tisíc korun stál projekt, přibližně osmdesát tisíc územní rozhodnutí. Pozemek, který můžeme dále využívat, nám ale zůstal,“ upozornil Kubík.

Podle ostatních zastupitelů se ale jedná o chabou útěchu. A Jan Chaloupka říká, že to tak nenechá. „Starosta smlouvu podepsal v březnu a pak si nikdo na dalších třech zastupitelstvech nevzpomněl, že by to měli schválit. To je minimálně zvláštní,“ řekl k tomu Chaloupka.

Sám pak podal protinávrh, aby zastupitelé smlouvu dodatečně neschvalovali a počkali na prošetření, zda je to vůbec možné. Zastupitelé si přesto těsnou většinou koupi pozemků „schválili“.

Podle současného starosty Rudolfa Fialy Doubrava procesně pochybil. „Pokud se na tom domluvili, měli to na dalším zasedání nechat schválit,“ řekl starosta, podle kterého se nejedná o problém a smlouvu lze schválit dodatečně.

Ústecký advokát Pavel Mareček ale říká, že to je nesmysl. „Smlouvu dodatečně schválit nelze. Takto uzavřená smlouva je od samého začátku neplatná a bylo by nutné udělat novou,“ řekl k tomu Mareček.

Někteří z obyvatel Telnice přitom již hrozí bývalému starostovi trestním oznámením. Podezírají ho z podvodu, či rozkrádání obecního majetku.

Podle samotného senátora Jaroslava Doubravy se ale nejedná o nic jiného, než procesní chybu. „Myslíte si, že jsem se na tom napakoval?“ ptal se přítomných. „Udělal jsem chybu, že to neprošlo zápisem, nic víc“ řekl k tomu pouze. Na jednání zastupitelstva však vypadal sklesle, do debaty se zapojoval jen minimálně.

Otázek kolem pozemku pro elektrárnu, která doposud nestojí, a která podle některých v obci už nikdy nevznikne, je ale víc. Podle odpůrců smlouvy byl postup jejího schválení i v tom, že za pozemek obec zaplatila oproti odhadu dvojnásobnou cenu.

„Zastupitelstvo k této otázce navíc nebylo řádně svolané, pozvánku nedostali všichni. Řešit se to přitom dalo jinak, třeba smlouvou o smlouvě budoucí a ne rovnou podpisem smlouvy,“ dodal zastupitel Jan Chaloupka.