Patrik Oulický, považovaný za šedou eminenci ODS na Ústecku, musí bourat. Nařídil mu to po dvou letech stavební odbor v Ústí nad Labem.

Rozhodnutí úřadu se ovšem týká jen zastřešeného vjezdu, jež podnikatel měl v chráněné krajinné oblasti České středohoří postavit bez povolení – lidově načerno.

Oznámila to Ivana Solničková z ústeckého magistrátu. „Co se týče dalších staveb, jako například opěrných zdí, správní řízení pokračuje. Poměry na pozemcích, kde pan Oulický stavby postavil, nejsou jednoznačné,“ vysvětlovala.

Toto téma
jedním klikem!

Všechny články o kauze Patrika Oulického najdete na adrese:
usteckydenik.cz/oulicky

„Ať už z hlediska katastrálního nebo územního plánu, případně pochybení při přípravě územní a plánovací dokumentace. Další dokumentaci k tomu stále shromažďujeme. Stavební úřad zatím nařídil odstranění zastřešeného vjezdu,“ uvedla Solničková s tím, že Oulický vjezd musí odstranit do 31. března příštího roku.

Odvolat se nechce

Sám Oulický, který obvykle s novináři nekomunikuje, redakci Ústeckého deníku potvrdil, že rozhodnutí stavebního odboru bude respektovat.

„Osobně jsem ale přesvědčen, že ode mne stavební úřad obdržel všechny potřebné dokumenty, aby rozhodl v můj prospěch. Rozhodl ale opačně, “ řekl Deníku.

Oficiálně prý ovšem zatím podnikatel Oulický rozhodnutí úřadu neobdržel, a ačkoliv se proti němu může odvolat, prý se k tomu nechystá.

Kauza Oulického údajných černých staveb se vleče přes dva roky. Oulický si v Moravanech postavil například masivní opěrné zdi, bazén, nebo právě onu zastřešenou příjezdovou cestu. Původně o těchto stavbách měl rozhodnout stavební úřad v Trmicích, do jehož pravomoci stavebně obec Moravany spadá.

Podnikatel ovšem podal na ústeckém krajském úřadě žádost o takzvanou atrakci, tedy změnu stávajícícho rozhodovacího stavebního úřadu za stavební úřad vyšší instance. Kraj žádosti vyhověl loni v lednu.

Jak šel čas v kauze Oulický…
2008 – Trmice zahájily řízení o odstranění staveb
leden 2009 – Oulický požádal o změnu stavebního úřadu krajský úřad, ten vyhověl
jaro 2009 – řízení přebírá ústecký magistrát a zastavuje ho
jaro 2010 – ombudsman Otakar Motejl prosadil obnovu řízení

Přičemž krajský úřad žádost o atrakci řeší jen zřídka a v případě Trmic se to stalo vůbec poprvé. Na jaře téhož roku předal celé řízení do Ústí nad Labem.

Ústecký stavební odbor pak řízení kvůli nesrovnalostem v územním plánu pozastavil. O stavby se zajímala policie, ta ovšem žádné porušení zákona nenalezla a vyšetřování odložila. O obnovení řízení se letos na jaře zasadil ombudsman Otakar Motejl, krátce před svou smrtí.

Paradoxně cesta

Poněkud paradoxní na aktuálním rozhodnutí ústeckého stavebního úřadu je, že trmický stavební úřad by podle svých minulých prohlášení zrovna zastřešení příjezdu na pozemek zřejmě zlegalizoval.

„Naše rozhodnutí by bylo asi takové, že na zastřešení cesty, pro které doložil podklady, bychom možná vydali povolení. Ostatní černé stavby bychom ho nechali odstranit,“ zamýšlel se referent stavebního úřadu Aleš Vaněk loni v létě pro Mf Dnes.

Slabá záplata

Mezi Ústečany je ovšem kauza vnímána dosti kontroverzně jako marný boj proti moci peněz. „Trochu slabá záplata na tu kauzu. Ty opěrné zdi mi přijdou jako daleko větší obludnost a zdá se, že se to spraví demontáží stříšky,“ napsal o tom například včera na web Ústeckého deníku čtenář Tuleň.

Čtenář pod jménem Pavel, naopak zase podotkl, že se vůbec nechce zastávat pana Oulického, ale že mu nepřijde, že by vybudoval za těžké peníze ochranný val jen tak z ješitného rozmaru.

„Nepřipadá mi jako člověk, který neumí počítat. Napadlo někoho, kam se po prvním dešti sesune ta masa zeminy, když tam opěrné zdi nebudou? Co ochrání domy pod zdí? Jak to pak stát zafinancuje a jak bude výsledná stavba vypadat?“ napsal na web čtenář Pavel.