Tipů na bezva výlet přišlo tolik, že jsme je během prázdnin ani nestačili zveřejnit; vycházely ještě v září. Proto jsme pro vás připravili i zimní kolo.

Podělte se s ostatními čtenáři, kam nyní v zimě vyrazit – na běžkách nebo pěšky.

NAPIŠTE NÁM:
- kam se vydat?
- proč toto místo stojí za návštěvu
- jakým způsobem (autem, autobusem, vlakem) se dostat na výchozí bod výletu
- vaše postřehy, dojmy i rozšiřující informace

Příspěvky o rozsahu 20 - 30 řádek s alespoň 2 fotografiemi o velikosti 1MB posílejte na e-mail: vylety.severnicechy@denik.cz.
Nezapomeňte uvést své jméno a pro potřeby redakce také adresu a telefon.

Každý zveřejněný příspěvek čtenářů vyjde se jménem autora, kterého navíc oceníme zajímavou cenou. Každý příspěvek bude umístěn i na webech Deníků v severních Čechách.

TIPY NA VÝLET OD ČTENÁŘŮ:
Děčínský Sněžník (5. 1. 2011)
Boží Dar (6. 1. 2011)
Rozhledna Studenec (8. 1. 2011)
Rozhledna Varhošť (11. 1. 2011)
Liberecký rál lyžařů (12. 1. 2011)
České Švýcarsko (13. 1. 2011)
Za sportem do Krušek (14. 1. 2011)
Prima lyžování v Horní Světlé (18. 1. 2011)
Ještěd v Liberci (19. 1. 2011)
Hora Klíč (20. 1. 2011)
Infocentrum Saského Švýcarska, Krásná Lípa (21. 1. 2011)
Erbenova vyhlídka (26. 1. 2011)
Hrad Sloup (27. 1. 2011)
Jeskyně víl (28. 1. 2011)
Výšlap z Tašova do Nové Vsi (31. 1. 2011)
Na Černou Horu (1. 2. 2011)
Šluknovský zámek (2. 2. 2011)
Jizerské hory - jak se "za nás" kdysi lyžovalo (3. 2. 2011)
Okolí Moldavy (7. 2. 2011)
Túra z Dubiček k vodopádům (8. 2. 2011)
Vlčí Hora a Dýmník (9. 2. 2011)
Krásné Budovské vodopády (10. 2. 2011)

CO ZÍSKÁTE? Zázračný černý olej a tonikum na bolavé tělo!

Za zveřejněný příspěvek mohou autoři získat kamenný olej pro minerální koupele nebo regenerační tonikum s kamenným olejem.

Oba přípravky se používají v nemocnicích, rehabilitačních centrech a lázeňských provozech na tlumení bolestí pohybového aparátu, jsou ale ideální i pro domácí použití.

Horká koupel s kamenným olejem pomáhá proti bolestem kloubů, kostí a svalů, takže ji ocení hlavně lidé trpící artrózou nebo revmatickou artritidou.

Minerální lázeň odstraňuje stres a únavu, takže si ji užije i zdravý člověk.

Regenerační tonikum s kamenným olejem, uvolňující napětí, působí blahodárně na pohybové ústrojí především po sportovních výkonech. Regeneruje namožené svaly a pomáhá obnovit přirozený ochranný kožní film.

Zajímavosti o těchto přípravcích nám objasnila Milena Píchová, jejíž malá firma produkty s kamenným olejem z rakouského Pertisau dováží.

Čím je alpský kamenný olej tak unikátní?
Snad by se dalo říct „přírodní zázrak“. Kamenný olej je čistý, vysoce kvalitní přírodní produkt, který neobsahuje žádné chemické konzervační přísady. Pochází z alpské olejové břidlice a jeho účinky na pohybový aparát jsou opravdu jedinečné.

Kde se v alpské břidlici ten olej vzal?
O jeho vzniku se v Alpách vypráví spousta legend. Pravda je jednoduchá: pochází z pravěkého moře Tethys, na jehož dně se po tisíciletí usazovaly zbytky rostlin a živočichů. Vytvořily tak ložiska olejové břidlice, která je základní surovinou pro výrobu kamenného oleje. Ložiska objevil před více než sto lety náhodou vášnivý sběratel minerálů Martin Albrecht. Když ho v pohoří Karwendel zastihla bouře, uchýlil se do horské boudy, aby se v ní ohřál. Přiložil dřevo do krbu a s ním omylem i kousky břidlice, které v otevřeném ohni vzplály. Na povrchu kamene se působením tepla vyloučila hořlavá mazlavá tekutina – černý kamenný olej.

Ale jak se z kamene olej vylisuje?
Lisováním by to šlo snad jenom v pohádce. Ve skutečnosti se musí břidlice po těžbě rozdrtit a zahřát na 480 stupňů. Vzniklé páry se zachycují, kondenzují a zchlazují… a na konci výroby se objeví čistý hustý olej, ze kterého se pak v laboratořích připravují klinicky testované krémy, oleje, šampony, balzámy.
Všechny působí proti bolestem pohybového aparátu a pomáhají hojit problematickou pokožku.

Jak se taková domácí lázeň připravuje?
Tři lžíce oleje rozmícháte ve vaně s horkou vodou, sprchou vytvoříte hustou bílou pěnu a pak se po krk ponoříte do organické lázně barvy coca-coly. Už během prvních pár minut pocítíte sílu minerálů, které se vstřebávají hluboko do svalů, a intenzivně budete vnímat teplo, které prohřívá kosti a klouby. Po dvaceti minutách blažené relaxace se doporučuje ještě nejméně půlhodinový odpočinek pod dekou: aby byla procedura opravdu intenzivní, má být klidová a hodně hřejivá. Při chronických bolestech se má koupel opakovat denně v průběhu dvou týdnů.

Bála bych se, že mi černý olej umaže vanu…
Ne, to je zbytečná obava. Kamenný olej je rozpustný ve vodě, takže po sobě nezanechává žádné mastné stopy. A po koupeli se z těla neoplachuje. Byla by to škoda, protože obsahuje hodně organické síry, která pomáhá na akné, ekzémy a lupénku a také zklidňuje podrážděnou pokožku.

Další informace najdete na www.kamenny-olej.cz