Z této rozhledny býval kdysi nádherný výhled na Lužické hory a Českosaské Švýcarsko, ale také na vzdálenější vrcholy Šluknovska a Českého středohoří. Dnes, bohužel, výhledu částečně brání vzrostlé buky, které ji přerůstají.

Přesto je při slušné viditelnosti výhled do okolní krajiny nádherný. Při stoupání na zrekonstruovanou rozhlednu je však v zimním období nutná maximální opatrnost.

Chladný pramen studené hory

Studenec (736 m) je výrazný, široce kuželovitý čedičový vrch, ležící asi čtyři kilometry severovýchodně od České Kamenice mezi osadami Studený a Líska.

Hora je nejzápadnější dominantou Lužických hor a podobně jako několik dalších míst v okolí byla údajně pojmenována podle pramene neobvykle chladné vody na severovýchodním svahu.

Z tohoto pramene vyvěrá Studený potok, který protéká hlubokým skalnatým údolím mezi Studencem a Bukovinou přes osadu Studený do Chřibské Kamenice.

Kopec pokrývaly již v 19. století suťové lesy s mohutnými stromy, z nichž byla nejznámější Knížecí jedle, rostoucí na severovýchodním svahu hory.

Když musela být v roce 1858 poražena, bylo jí 380 let. Její výška dosahovala téměř 56 m a průměr kmene byl 2,5 m.

Počin Horského děčínského spolku

Výrazný vrchol Studence býval jedním z opěrných bodů nejstaršího zemského triangulačního systému Čech, o čemž dlouhou dobu svědčil kámen s vytesaným nápisem „Monumentum astronomico-geometricum“.

V 19. století patřil Studenec do rozsáhlého panství Kinských, kteří velmi dbali na zvelebení svého majetku.

Kníže Ferdinand Kinský považoval kopec za natolik důležitý, že jej někdy kolem roku 1850 nechal do map zanést jako Ferdinandův kámen.

V roce 1854 dal na vrcholu postavit dřevěnou vyhlídkovou věž s letním hostincem a upravit přístupovou cestu ze Studeného. V roce 1865 ale musela být věž kvůli špatnému stavu stržena a výhled ze zarostlého vrcholu zůstal zachován jen na jižní stranu.

Stavbu nové železné rozhledny inicioval děčínský Horský spolek pro České Švýcarsko až o 20 let později.

Roku 1888 začal stavitel Dittrich budovat 80 cm vysoké základové bloky, do nichž byla ukotvena 16,2 m vysoká nýtovaná konstrukce, zhotovená tehdejší Pražskou strojírenskou společností.

Na vyhlídkovou plošinu věže pro 25 osob se vystupovalo točitým schodištěm s 92 schody a několika odpočívadly. Nová rozhledna byla slavnostně otevřena 15. července 1888 a do konce roku na ni vystoupilo přes 5000 návštěvníků.

Namísto demolice postavena nová věž

V květnu 1996 měla být věž dokonce zbořena, ale k demolici naštěstí nedošlo a 28. března 1997 byla tato unikátní stavba prohlášena za kulturní památku. Teprve po dlouhých jednáních ale mohlo město Česká Kamenice za podpory Občanského sdružení Studený a Lipnice zahájit obnovu zchátralé věže.

Obnovená konstrukce věže byla po několika neúspěšných pokusech nakonec 14. března 2009 opět vynesena na vrchol Studence.

Po dokončení všech prací byla rozhledna 21. června 2009 znovu slavnostně otevřena. Při stoupání po schodech si můžeme přečíst jména těch, kteří na obnovu rozhledny přispěli.

Užitečné informace

U hlavní cesty, vedoucí po severním svahu Studence, je asi 400 m západně od odbočky do Studeného upravená studánka. V lese na západním úbočí hory je ukrytý malý jehlanovitý Frindův pomník, postavený na památku Valentina Frinda, kterého zde 21. července 1897 zabil blesk. V roce 1985 byl pomníček poškozen padajícím stromem, ale brzy byl opět opraven.

Na jižním a západním úpatí hory došlo v červenci 1757 ke střetnutí rakouského a pruského vojska, které dodnes připomínají pomníčky ve Studeném, pod Zlatým vrchem u Lísky a v sedle U Křížového buku.

Více na: www.luzicke-hory.cz

Až se budete vracet z rozhledny, určitě se zastavte na útulné chatě Bábinka v Lísce, kde najdete stylovou hospůdku a možnost ubytování (9 pokojů, 33 míst), ale i třeba stádo alpak. Děti určitě potěší zdejší minizoo.

Více na: www.chatababinka.eu

Zpracoval Jiří Kadlečík