Povodně na Ústecku sledujeme od pátku. Článek si přečtěte ZDE.

AKTUÁLNÍ STAVY
Labe: 704 cm
Bílina: 247 cm
(stav ve 23.00 hodin)

Motoristy omezuje uzavírka Přístavní ulice v prostoru pod Benešovým mostem. Kvůli nedokončené stavbě protipovodňové vany tady voda prosákla a silnici zaplavila. Objízdná trasa vede přes město.

Dále je uzavřena Žižkova ulice, ale pouze pro osobní a nákladní automobilovou dopravu. Autobusy tudy stále ještě projedou.

POVODŇOVÁ LINKA
475 271 100

V pátek byla zprovozněna povodňová linka, kde se občané dozví základní informace.

Podle dosavadních informací by neměl být omezen provoz městské hromadné dopravy. Trolejbusy a autobusy tak jezdí podle platných sobotních jízdních řádů bez jakéhokoli omezení.

Jaká je situace?

I přes neustále stoupající hladinu Labe hydrologové vydali o něco optimističtěji znějící zprávu. Na předpokládaných 800 centimetrů zřejmě voda nevystoupá. Kulminovat by v Ústí nad Labem mělo během dnešní noci.

Neměla by se tedy opakovat situace z roku 2006, kdy se hladina na vodočtu zastavila na čísle 887 centimetrů a zaplavila v Ústeckém kraji 1008 různých budov. Letos by se hladina měla zvedat mnohem pomaleji a zastavit se přitom na 750 centimetrech. To ale nic nemění na tom, že stále platí 3. stupeň povodňové aktivity.

Podle tiskové mluvčí Ústí nad Labem Ivany Solničkové v 11.00 hodin ukončila své zasedání povodňová komise. „Veřejnost i nadále může využívat naší povodňovou linku, nebo městský web. O dalších opatřeních budeme průběžně informovat.“

Mnohem divočejší je situace na přítoku Labe, tedy na říčce Bílině v Trmicích, kde se už rozlila do zahrad. Voda zde okolo půl osmé hodiny ranní vyskočila až na 242 centimetrů, což je více, než kolik je desetiletá voda. Průtok činil ve stejnou dobu 38,5 litrů za sekundu.

Městská hromadná doprava

V průběhu odpoledne mezi 15.00 a 17.00 hodinou přistoupil Dopravní podnik města Ústí k nahrazení trolejbusů autobusy. Na linkách číslo 51, 55, 56 a 57 se tak cestující s trolejbusy minimálně do konce neděle nesetkají. A v pondělí bude situace ještě kritičtější.

Zároveň je pravděpodobná změna trasy na linkách číslo 13 a 19, a to kvůli úplné uzavírce Tovární ulice. Podrobnosti zde.

Polední zasedání

Podle posledních prognóz je předpoklad na zítřek 760 cm a stoupá. Podle povodí Labe by ke kulminaci mohlo dojít z neděle na pondělí, kdy hladina řeky Labe dosáhne 800 cm.

„Mobilní povodňová stěna je postavena na devítimetrovou úroveň, což by při těchto prognózách mělo stačit. V případě potřeby jsme schopni stěnu velmi rychle zvednout. Pytluje se také v Olšinkách, kde roste stěna z písku dlouhá 131 metrů,“ řekl člen povodňové komise, náměstek primátora Jan Řeřicha.

V případě, že voda vystoupá nad 730 metrů, bude muset Dopravní podnik města Ústí nad Labem provést úpravu v dopravě na Krásné Březno a Neštěmice. „V mimořádném režimu je také městská policie, státní policie hlídkuje na dvou důležitých křižovatkách ve městě, konkrétně Na Předmostí a v Pařížské ulici“, doplnil primátor města Vít Mandík.

Střekov

Ohrožené Střekovské nábřeží chrání již od včerejšího večera mobilní protipovodňová bariéra. Tu před nenechavci střeží dva městští strážníci. Povodeň se tu stala atrakcí a odpoledne po obědě se tu Ústečané procházeli jako na kolonádě. Například Gabriella Součková. „Tak já bydlím těsně pod tratí, ale i tak mám určité obavy, že to nevydrží. A taky jsem, jako každá ženská, docela zvědavá,“ smála se.

Nutno dodat, že tu korzují celé rodiny s dětmi i svými psími mazlíčky. „Dívej se Martínku, příští rok se to třeba tak hodně nerozlije a ty z toho nebudeš mít vůbec nic,“ domlouvala svému vnoučkovi jistá babička.

„Ještě, že neprší, jinak by se zase celé Střekovské nábřeží zatopilo, kvůli vysoké vodě musely zůstat uzavřené kanálové klapky, protože by jinak skrze ně Labe zatopilo celý dolní Střekov,“ řekla již v pátek večer starostka Střekova Miroslava Lazarová.

Olšinky

Motoristy značně omezuje uzavírka Přístavní ulice v prostoru pod Benešovým mostem. Kvůli nedokončené stavbě protipovodňové vany tady voda prosákla a silnici zaplavila. Objízdná trasa vede přes město.

Stěnu v Olšinkách staví hasiči z pěti dobrovolnických sborů. „Z Libouchce, z Tisé, z Chlumce, Malého Března a z Chuderova,“ uvedl Michal Michňo, starosta liboucheckých dobrovolných hasičů. Ten byl pověřen řízením stavby hráze. „Naším úkolem je postavit hráz do sedmdesáti centimetrů,“ dodal Michňo.

Podle střekovské starostky Miroslavy Lazarové je i hráz v Olšinkách stavěna na devítimetrovou velkou vodu. „Potěšující je, že potok u Sebuzína, který teče z Němčí se už ustálil, takže by to už mohlo být v pořádku, ale stále tu platí dopravní omezení a povolena pouze snížená rychlost, třicítka,“ dodala Lazarová.

V Olšinkách je na hlavní silnici kyvadlový provoz. Trvat bude do doby, než bude postavena stěna.

Krásné Březno

Redakce Deníku eviduje několik telefonátů od obyvatel Krásného Března, kteří si stěžují, že ve 12.15, ve 13.00 a 14.00 hodin sice městský rozhlas něco hlásil pravděpodobně aktuální vývoj ohledne velké vody na Labi, ale to se mohou pouze domnívat.

Město sice rozvěsilo tlampače, ale mezi panelovými domy ozvěna natolik zkresluje hlas z amplionů, že není informaci správně rozumět. Pokud by šlo o mimořádně závažnou informaci, tak by se obyvatelé některých částí sídliště o tom vůbec nedozvěděli.

Neštěmice

S problémy se potýká také Veslařská ulice. Už v pátek město vyzývalo obyvatele, aby si přeparkovali auta vzhledem k očekávánému vzestupu Labe. Měla by totiž být Veslařská ulice zatopená, což by si vynutilo také evakuaci místních obyvatel.

V sobotu večera byla ale voda přibližně metr pod úrovní silnice. V ulici tak místní obyvatelé - řidiči příliš obav z velké vody nedělali.

Trmice

Voda v Bílině tady mohutně hučela, ale až na několik zahrad zatím žádné škody nenapáchala. Hůře na tom jsou zahrádky v Koštově a u Stadic. Tady se z velmi úzkého koryta řeka významně vylila a zalila desítky chatek.

Vlivem zvýšené hladiny Bíliny zatím naštěstí nedošlo ani k uzavírce místních komunikací.

Rozhlédnutí po kraji

Hasičské sbory podle mluvčího Lukáše Marvana jinak v Ústeckém kraji stále čerpají vodu na 19 místech, v dalších 10 případech odstraňují překážky z průtoků a kanalizace a na třech místech provádějí monitorování hladin toků.

„Do Terezína bylo povolána potápěčská skupina z Prahy, aby pomohla utěsnit kanalizaci v šachtě o rozměrech 1×08m v hloubce 2,5 metrů. Bylo řezáno a likvidováno staré zavlažování kurtů, aby bylo možno šachtu ucpat. Potápěč ucpal dva otvory vaky,“ uvedl Marvan.

V obci Údlice okres Chomutov odčerpávají hasiči laguny z polí, aby nezatopily domy. „Jedná se o tři velké laguny. Bylo požádáno o čerpací soupravu SOMATY, natáhly jsme dalších 200 metrů vedení, starosta musel zajistit osvětlení můstků,“ dodal Marvan s tím, že v Podbořanech – Buškovicích odčerpávají hasiči ze Žatce, Podbořan a Vroutku vodu za pomoci plovoucích čerpadel a také pytlují a staví povodňové hráze.

Informace

Podle mluvčí města Ivany Solničkové lidé získají informace prostřednictvím sms InfoKanálu, dále prostřednictvím hlásičů VISO a ti, co mají zpracované povodňové plány, také formou sms-Connect, případně na povodňové lince 475 271 100. Město jinak předpokládá, že pouze omezí dopravu.

V pátek totiž voda kromě Přístavní ulice zaplavila také Žižkovu ulici, silnici u obchodních center v Trmicích, cyklostezku ve Svádově, potok zalil i silnici v Sebuzíně.

SPA*
Slovní pojmenování
Hladina
I. Bdělost
Běžná situace, nehrozí nebezpečí, není třeba věnovat pozornost. Na tento stav se nevydává žádná výstražná informace.
450
cm
II. Pohotovst
Představuje potenciální nebezpečí, ale neočekává se neobvyklý nebezpečný jev. Doporučuje se věnovat pozornost hydrometeorologickým podmínkám při provádění aktivit vystavených jejich působení.
530
cm
III. Ohrožení
Je předpovídán nebo pozorován nebezpečný hydrologický a/nebo meteorologický jev. Je nezbytná bdělost a potřeba sledování hydrometeorologické situace. Lze očekávat materiální škody na větším území nebo velké následky při lokálním postižení a omezení prováděných aktivit.
600
cm
III. (!) Extrémní ohrožení
Je předpovídán nebo pozorován nebezpečný a výjimečně intenzivní hydrologický a/nebo meteorologický jev. Je nezbytná nejvyšší ostražitost a potřeba častého sledování informací o hydrometeorologické situaci. Lze očekávat značné materiální škody na velkém území nebo katastrofické následky při lokálním postižení, ohrožení životů a výrazné omezení prováděných aktivit.
1082 cm

Poznámka: Symbol hvězdičky = Stupeň povodňové aktivity.

Situaci nadále průběžně sledujeme.

Zpracovává Janni Vorlíček, Filip Vlček a František Roček