O komunální volby ve Velkém Chvojně byl nebývalý zájem. Ženy, fotbalisti, hasiči,… všichni byli pro Chvojno.

V komunálních volbách naštěstí neplatí, že vyhrát může jen jeden a tak si téměř všechna sdružení židle v zastupitelstvu rozdělila.

Staronový starosta

Absolutně nejvíc hlasů (213) ve volbách získal Václav Svoboda, který byl posléze opět zvolen starostou. „Pro mě je důležité, že zastoupení mají všechny místní části, jejichž zástupci tak mohou lépe prezentovat své zájmy a problémy,“ hodnotil výsledky voleb Svoboda. Částí má obec pět – Velké Chvojno, Arnultovice, Luční Chvojno, Malé Chvojno, Mnichov a Žďár.

Ačkoli se před volbami obec podle některých dělila na dva tábory, starosta říká, že o osobní útoky nejde a nakonec stejně všichni zjistí, že v konečné fázi rozhodují peníze. „Před volbami jsem ani nic nesliboval, jen jsem lidem řekl, co je hotové a co připravené, a jak je vidět na počtu hlasů, stačilo to,“ dodal spokojený starosta.

S výsledkem voleb je spokojená i místostarostka Hana Mrázková. „Myslím, že se do zastupitelstva dostali schopní lidé, kteří chtějí pro obec něco dělat,“ řekla k tomu.

Podobně pozitivně volby hodnotila i většina obyvatel obce. „Starosta se snaží, takže jsem s volbami spokojená. Vedení obce je dobré,“ myslí si Iva Rajmanová.

Najdou se ale i tací, kteří s vedením obce spokojeni nejsou. „Bydlení tu není nejlepší a starosta se o to vůbec nezajímá. Všichni pořád jen brečí, že nejsou peníze,“ rozčílila se jedna z obyvatelek Velkého Chvojna. Jméno ale uvádět nechtěla.

Další obce, které jsme po volbách navštívili najdete ZDE

Malá informovanost

Nadšení trochu krotí také zastupitelka Jiřina Bischoffiová, podle které dopadly volby ve Velkém Chvojně podle očekávání vzhledem k taktizování v počtu podaných kandidátek. „Nemohu říci, že jsem spokojená s výsledkem voleb, ale respektuji ho,“ komentovala to Bischoffiová.

Ta nyní spolupracuje především s Josefem Kočárkem, který kandidoval za prosperitu Chvojenska, a Danuší Štemberovou, jež kandidovala za Sbor pro občanské záležitosti.

„Nebereme to ale tak, jako že jsme tři proti šesti, ale snažíme se dávat konstruktivní návrhy, k řešení obecních záležitostí,“ vysvětlila Bischoffiová,
Ta si dala za úkol především zvýšit informovanost veřejnosti.

„Tam, si myslím, jsou stále rezervy a není to stále to, co bychom si představovali. Myslím si, že časem se zlepší i vzájemná komunikace a spolupráce mezi zastupiteli, což je jedním z důležitých předpokladů k tomu, aby to ve Chvojně šlapalo tak, jak má,“ dodala zastupitelka, která ve volbách kandidovala za Chvojensko – za změnu.


Starostu Václava Svobodu si většina obyvatel Velkého Chvojna pochvaluje. Ve funkci je už jedenáct let
Chci v obci udržet školu a ordinaci

Jak hodnotíte výsledek voleb?

Jsem spokojen s tím, že každá místní část obce má v zastupitelstvu svého zástupce. Potěšila mě i podpora od voličů, která se projevila v počtu získaných hlasů a chtěl bych jim poděkovat.

Jaké máte priority?
Dokončit rozpracované projekty ( Kanalizace a ČOV ve Velkém Chvojně, Zasíťování pozemků k 11RD, Přístavba a rekonstrukce hasičské zbrojnice ). Připravit k realizaci projekt vybudování sběrného dvora na odpady. Udržet v obci základní školu a ordinaci praktického lékaře. Zlepšit stav komunikací , autobusových čekáren a pořádku na veřejných prostranstvích. Zlepšit stav bytového fondu. Vlastníme 60 bytů a postupně se snažíme jejich stav zlepšovat.

Jak se chcete vypořádat s největším problémem své obce?
Budu usilovat o získání dotace na kanalizaci a ČOV. Vzhledem k finanční náročnosti nelze projekt bez dotace realizovat. Nemáme kanalizaci v žádné z místních částí. Ve Velkém Chvojně je projektována čistička pro 500 EO, která by mohla pomoci při likvidaci odpadů od rodinných domů i z ostatních částí obce.

Jaká panuje na radnici politická situace?
Na malé obci jde politikaření stranou. Všichni zastupitelé kandidovali jako nezávislí v různých sdruženích. Předpokládám, že máme obdobné cíle, možná trochu rozdílné názory na to, jak k nim dojít. Věřím, že se na realizaci důležitých projektů dokážeme dohodnout a malichernosti necháme stranou.

Jak dlouho jste v politice, jak se s tím vyrovnáváte?
Ve funkci jsem 11 let. Získal jsem za tuto dobu řadu zkušeností kladných i záporných. Pokud bych měl pocit, že se nedokážu vyrovnat s problémy, které tato náročná funkce přináší, asi bych o důvěru voličů neusiloval.

ANKETA: Jste spokojeni s výsledky voleb?

Zdeňka Gryčová

vedoucí stravovny ZŠ, 54 let

S výsledky voleb ve Velkém Chvojně jsem spokojená. Zastupitele osobně znám a myslím, že jsou to lidé, kteří pro obec dobře pracují.

Eva Slavíková

Důchodkyně, 59 let

Vadí mi, že se s volbami objevila spousta lidí, kteří stále jen všechno kritizují. Proti vedení obce ale nic nemám, se starostou jsem spokojená.

Výsledky voleb 2010 – Velké Chvojno
„Za rozvoj Chvojenska“ 27,27 %
Zastupitelé: Svoboda Václav 213 hlasů, Kešner Miloslav 146, Vondra Jaroslav 81.
PROSPERITA CHVOJENSKA 15,38%
Kočárek Josef 81.
„Sbor pro občanské záležitosti 13,42 %
Štemberová Danuše 125.
„Chvojensko-za změnu“ 11,85 %
Bischoffiová Jiřina 85.
„Ženy pro Chvojno“ 11,06 %
Mrázková Hana 134.
„Fotbalisti pro Chvojno“ 8,39 %
Bílek Martin 68.
„Pro obnovu Chvojenska“ 7,89 %
Schmieder Josef 105.
Neuspěli: „Hasiči pro Chvojno“ 5,73 %

Volební účast: 60,78 %