„Je ale nutné počítat s tím, že některé děti měly odklad povinné školní docházky v loňském roce, další děti mohou mít odklad pro tento školní rok,“ upozornila mluvčí ústeckého magistrátu Ivana Solničková.

Na Základní škole Mírová začal zápis v pondělí. „Ten den jsme zapsali 65 dětí, úterý odhaduji asi na 40 prvňáčků,“ tipoval při včerejším zápisu ředitel školy Kamil Veigend.

Škola většinou otvírá čtyři první třídy. Nejinak tomu bude nejspíš i letos. Kromě toho škola již šestým rokem otevře také třídu přípravnou. „Přípravná třída se nám v minulosti osvědčila. Na dětech je pokrok vidět,“ řekl k tomu ředitel školy.

Do přípravné třídy se přišel zapsat i Ústečan Jan Filip. „Školu jsme vybírali podle vzdálenosti od domova a možnosti nastoupit do sportovní třídy. Kromě toho tu už máme dceru,“ vysvětlila u zápisu jeho maminka.

Škola láká nové žáky především na sportovní třídy a další mimoškolní aktivity a zájmové kroužky.

Škola dělá také akce pro školky. „Děti z mateřských školek se tak mohou podívat do školy a prohlédnout si třeba i stanici mladých techniků,“ dodal Kamil Veigend.

V přípravě budoucích školáků ale nelení ani mateřské školky, které svým žákům mohou základní školu doporučit. „Školu nám nabídli ve školce. Máme to sem nejblíž, tak jsme neváhali,“ řekla u zápisu Ústečanka Michala Horáčková, která přišla zapsat dceru Danielu.

Dnes začíná zápis také například v Základní škole Vinařská na Bukově. „Děti lákáme na malý počet žáků, kvalitní výuku, sportovní zaměření, nebo třeba na práci s elektronickou tabulí,“ uvedl ředitel Květoslav Kolařík.Jiné školy nabízí svým budoucím žákům také třeba speciální programy a aktivity. Například Základní škola SNP pro své budoucí žáky a jejich rodiče připravila přípravný kurz pro předškoláky.

„Kurz, který podporuje grafomotorický rozvoj, rozvíjení smyslového vnímání, tedy důkladnou přípravu na budoucí čtení a psaní, poslouží dobrému startu do školní docházky,“ věří ředitelka školy Ramona Grohová.

Kurz, který začne 8. února, má deset lekcí. Ty budou probíhat jednou za čtrnáct dní, pro maximálně deset dětí ve skupině. Cena kurzu je sto korun. „Kurz otevíráme poprvé, ale do budoucna bychom v tomto chtěli pokračovat. Pokud bude zájem, otevřeme více skupin,“ slíbila ředitelka.