Je to už třináct měsíců, co se objevila na trhu.

Originální stolní hra Kiumbové aneb Tajuplný balík z Afriky. Stojí za ní litoměřické občanské sdružení ShineBean, které si dalo za cíl pomáhat dětem, ale i jejim rodičům v africké Keni.

Právě vyřezávání figurek z měkkého mastku pro tuto unikátní hru dalo práci lidem v keňské Tabace, vesnici u města Kisi. Výdělek pomáhá přilepšit si dvanácti tamním rodinám. Pro tyto chudé lidi to znamená třeba možnost poslat víc dětí do školy nebo koupit léky, pokud někdo v rodině onemocní.

Jak si hra u českých dětí vede?

Jak říká Renata Rokůsková, předsedkyně občanského sdružení ShineBean, Kiumbové se setkali s velmi pozitivním ohlasem.

„Získali vysoce kladné hodnocení odborníků na stolní hry i velmi dobré ohlasy od dětí a jejich rodičů, kterým je hra určená. Našli si cestu do řady klubů stolních her, ale také do školních družin. V některých školách je dokonce používají jako zajímavou pomůcku pro procvičování probírané látky.

Jedna verze pravidel je založená na tom, že si hráči dávají vzájemně otázky, tak proč ne třeba z matematiky?“ míní Renata Rokůsková.

Kolik her se už prodalo? „Asi sedm stovek jich dělá radost svým majitelům a pomáhá dětem lépe porozumět přírodě i rozdílnostem a podobnostem mezi lidmi a dalšími bytostmi,“ sdělila předsedkyně litoměřického občanského sdružení. Podle ní si většina dětí mezi pěticí bytůstek Kiumbů rychle vybere svého oblíbence, někdy podle jeho barvy nebo povahy či zálibám, ke kterým každý strážce určitého přírodního bohatství tíhne.

Výtěžek z prodeje her slouží sdružení ShineBean k tomu, aby mohlo v Keni realizovat další rozvojové projekty. Vzhledem k tomu, že prvotní náklady na vývoj zcela originální hry Kiumbové nebyly malé, se v letošním roce ještě nešlo o mnoho peněz.

Zahájili projekt Otevřená škola

Přesto se podařilo zahájit projekt Otevřená škola, který usiluje o zkvalitnění vzdělání ve vybrané škole a zpřístupnit toto vzdělání i těm nejchudším dětem v okolí. „Naši partnerskou školu Kawili navštěvuje asi 140 dětí. Jedná se o vesnickou školu na velmi odlehlém místě. Značná část žáků jsou sirotci. Tato škola obdržela knihovnu se 420 učebnicemi a metodickými knihami pro učitele,“ přibližuje Renata Rokůsková.

Sdružení spolupracuje i s dalšími školami v lokalitě, které navštěvuje celkem 1200 dětí. Finanční podporu obdržely i další tři místní školy, které pořídily také školní pomůcky nebo sportovní potřeby. Součástí projektu je i podpora nejpotřebnějších dětí.

V loňském roce získalo několik dětí podporu jednorázovou a osm dětí bylo zařazeno do programu pravidelné podpory. „Do projektu Otevřená škola se velmi obětavě zapojují individuální dárci, ale bez pomoci Kiumbů by realizace tohoto projektu nebyla možná,“ ví Renata Rokůsková.

Plány ShineBean se školami v Keni jsou velké, říká. „Budeme pokračovat v podpoře nejpotřebnějších dětí. Současnou prioritou je zajištění pitné vody.

Rádi bychom společně s pedagogy našli možnosti nového vzdělávání pro ně, aby jejich přínos pro žáky mohl být ještě větší. Pak bude možné otevřít odpolední vzdělávací a volnočasový klub pro děti, kterým se nebude chtít ze škol domů. Rodiče se budou moci uplatnit na školních farmách, které budou kromě výuky sloužit ke zlepšení ekonomické situace škol. Kolik z toho se nám podaří, bude také záležet na zájmu dárců tyto plány podpořit.“

Kdo tvoří občanské sdružení ShineBean

Občanské sdružení ShineBean bylo založeno 18. prosince 2007.

Jde o otevřenou skupinu lidí, kdokoliv se cítí osloven tím, co a jak ShineBean dělá, se může přidat a podílet se na spolupráci.

ShineBean plně využívá svých klíčových kompetencí k naplňování vytyčených cílů. Mezi ně patří například motivovaný tým s bohatými zkušenostmi z oblastí výroba, mezinárodní obchod, vzdělávání, vedení týmů, realizace sociálních a rozvojových projektů.

Pracovníci ShineBean disponují širokou sítí kontaktů v podnikatelské sféře, stejně tak jako v chudých komunitách.

ShineBean spolupracuje s řadou dalších komerčních i nekomerčních subjektů, které jsou ochotné sdílet hodnoty, které svou činností vytvořily. ShineBean využívá inovativní metody práce a usiluje o vysokou profesionální úroveň řízení organizace.

Zdroj: www.shinebean.cz