Labe s definitivní platností opadává.

Velké problémy ovšem způsobila velká voda v Trmicích. Zatopila totiž na Václavském náměstí šachtu, v níž vedou rozvody tepla. Podle starostky Trmic Jany Oubrechtové zůstaly do včerejška bez tepla čtyři ulice a střední škola, která měla ředitelské volno.

„Budeme muset začít s teplárnou jednat kvůli provedení technických opatření, aby se to už neopakovalo,“ dodala Oubrechtová s tím, že jinak třeba v Koštově začalo už vysoušení domů.

Zahrady jsou ale stále ještě příliš podmáčené a voda u nich ještě zcela neopadla, takže je na opravy příliš brzy.

Hladina Labe kolem poledního poklesla na 615 centimetrů, Bílina pak 194 cm. „Křižovatku U Pěti oblouků se díky klesající hladině řeky podařilo zprovoznit v úterý navečer,“ uvedla Ivana Solničková, mluvčí města.

„Během několika hodin se podařilo dočistit a otevřít ulici Žižkova v obou směrech, do města jsou již pouštěny kamiony,“ dodala Solničková včera s tím, že vozy MHD už po městě jezdí v plném linkovém rozsahu. „Škody město začne sčítat po úplném navrácení řek Labe a Bělé do svého koryta.“

Přes zklidňování vodstva se včera ve špičkách stále centrum na hlavních dopravních tepnách ucpávalo. Policie totiž uzavřela ve směru ze Střekova Benešův most, aby zlepšila plynulost MHD. Objízdná trasa přes Pět oblouků nápor vozidel zvládala jen stěží.

Hlavně proto, že velké množství ústeckých řidičů ignorovalo pravidlo „zipu.“ „Vždycky, když stojí poblíž nějaký policista, tak dělají, jací jsou slušňáci,“ popisoval řidič Ivan Lhota. „Ale jinak si musíte zařazení do kolony vynutit.“

Ředitel dopravní policie Karol Kočárek k tomu uvedl, že kontrolovat dodržování pravidla zipu se nedá. „Je to o slušnosti a ohleduplnosti řidičů. Když je někde na silnici problém a tvoří se kolony, měli by začít automaticky zipovat,“ pokračoval Kočárek.

„Sledoval jsem to na Předmostí a řekl bych, že 85 až 90 procent řidičů to umí.“