Vydáte se po turistické značce k 760 m n. m. vysokému znělcovému vrcholu vyčnívajícím nad krajinou asi dva kilometry západně od Svoru a tři kilometry severně od Nového Boru.

Klíč je vzdálen 10 km severně od okresního města Česká Lípa. Nikdo neodolá odpočinku pod sedlem u kamzičí studánky. Zde se nachází stěna dlouhá přes 300 m a místy až 60 m vysoká. V zimě se na ní vytvářejí ledopády a rampouchy dlouhé několik metrů s křišťálovotyrkysovým zbarvením - díky přírodnímu magneziu.

Nádherné výhledy

V roce 1967 byl Klíč vyhlášen přírodní rezervací, na jehož svazích rostou duby zimní, jilmy, javory, kvetou zde konvalinky, bažanky a další vzácné rostliny. Žijí tu kamzíci, sokoli stěhovaví.

Za jasného počasí se z vrcholu Klíče můžete kochat neopakovatelným kruhovým výhledem na krajinu pod ním. Dohlédneme na Jedlovou, Pěnkavčí vrch, Luž, Českosaské Švýcarsko, na stolové hory v Německu, Jizerské hory, Krkonoše a blíže před nimi Ještědský hřeben, na Kokořínsko s méně výraznou Vrátenskou horou, dálce je vidět Říp, Milešovka i televizní vysílač na Bukové hoře, na západě část hřebene Krušných hor.

Od roku 1962 je tady pravidelně pořádáno novoroční stanování na hoře Klíč. Turisté z Nového Boru pořádají i tajemný noční výstup na Klíč.

Krajina v okolí Klíče je stvořena pro krásný výlet na běžkách. Je zde několik turistických značených tras. Neměli bychom zapomenout na vhodnou obuv, oblečení pro případ změny počasí během cesty a dostatek sil.

V srpnu loňského roku byl pod Klíčem slavnostně předán nádherný most spojující Nový Bor s krásnou přírodou pod Klíčem. Část stavby byla dotována z Evropské Unie.

Užitečné informace

Turistické informační centrum: T. G. Masaryka 46, 473 01 Nový Bor, tel. 487
726 815, e-mail: infomunb@novy-bor.cz
Spojení: autem z Liberce nebo Nového Boru, pod novým mostem se nachází parkoviště, vlakem nebo autobusem pak do Nového Boru nebo Svoru.

ZPRACOVALA Pavlína Stránská