Dát si svou cigaretku ke kávě, to je v kavárnách a cukrárnách obchodního centra Forum problém.

Podle ústecké hygieny musí od nového roku kavárníci sousedící s pasážemi stavebně oddělit kuřácké prostory od veřejných prostor.

„S ředitelem obchodního centra jsme se domluvili, že provozovatelé restauračních zařízení, kteří budou chtít zachovat kouření ve svých pronajatých prostorách, musí zpracovat projektovou dokumentaci, jejíž součástí bude stavební oddělení od veřejných prostor, jak požaduje nová legislativa,“ uvedla pro Deník Simona Gunarová z Krajské hygienické stanice Ústeckého kraje.

Chtějí se odvolat

Podle vyjádření ředitele Petra Panchartka se musí sami kavárníci vypořádat s novelou hygieny.

„Provozovatelé kaváren měli přes půl roku na to se vypořádat s novým předpisem. Vydal jsem pokyn, že buďto kavárníci předloží vedení obchodního centra projektovou dokumentaci na oddělení prostor, nebo budou mít kavárnu nekuřáckou,“ řekl Panchartek.

Jednou z kaváren, kde musí oddělit prostor pro kuřáky od pasáže, je Julius Meinl. „Už máme udělanou novou projektovou dokumentaci kavárny. Chvíli jsme vyčkávali, protože v zákoně se hovoří, že prostor musí být stavebně oddělen. Nepíše se, ale co je to stavebně. Čekali jsme, až přijde hygiena s konkrétními požadavky, co musíme splňovat. Nechceme jít určitě proti zákonům,“ řekl majitel kavárny Daniel Kučera.

„Směrem do pasáže necháme nainstalovat stěnu. V tuto chvíli řešíme, abychom vše splňovali také po protipožární stránce a mohli projekt předložit vedení Fora. Chceme zůstat i nadále kuřáčtí,“ dodal majitel kavárny Julius Meinl.

Kvůli novele hygieny, udělat z kuřácké kavárny nekuřáckou, se rozhodli v Cafe In.

„Zatím nám nic jiného nezbývá. Nechceme platit pokuty. Uvidíme, o kolik nám klesnou tržby a dál to budeme řešit,“ uvedl provozovatel kavárny Martin Týce.

Další restaurací, které nová legislativa hygieny přidělala vrásky na čele, je Pizzeria Michelangelo. „Byli jsme před rokem zkolaudovaní jako kuřáčtí. Chtěli bychom zůstat i nadále. Proti požadavkům hygieny jsme se odvolali a řízení pořád trvá,“ řekl provozní pizzerie Aleš Zábraha.