Každou neděli se Trmičanka Alena Biháriová oblékne do svátečního a zamíří do kostela na bohoslužbu.

Jindy zaskočí na nedalekou faru, nebo si jen tak na ulici popovídá s místním farářem. Nedovede si představit, že by žila jinak. Ale hrozí to, římskokatolická farnost v Trmicích totiž zkrachovala.

Insolvenční správce Aleš Klaudy právě připravuje prodej jejího více než osmdesátimilionového majetku. Včetně bezmála tři sta let fungující trmické fary a kostela Narození Panny Marie. Klaudy odhadl, že první prodeje začnou do tří měsíců.

Obavy věřících

Věřící jsou zděšeni. „Přece není možné, aby nám vzali kostel. Chodí tam i naše děti. Kde je budeme křtít? A kde se budeme loučit se zemřelými?“ ptají se zdrceně. Není prý týdne, aby se tu nekonal alespoň jeden křest či pohřeb, bohoslužby pravidelně navštěvuje nejméně padesát, ale i sedmdesát lidí.
Trmická radnice celou věc vnímá jako ostudu.

„Město má zájem, aby kostel dál sloužil svému účelu,“ řekla starostka Jana Oubrechtová. Podle ní v Trmicích vzniklo i občanské sdružení na jeho záchranu. „Má naši podporu,“ ujistila starostka. Dodala, že byli informování, že na kostel už je zájemce a má to být údajně někdo z muslimské komunity.

To potvrdila i zastupitelka Marcela Hainzová.

„Z křesťanské komunity jsme se dozvěděli na zasedání zastupitelstva, že zájemce o kostel je z muslimské komunity a zřejmě chce kostel přetvořit na svou modlitebnu. Jistě si každý vzpomene na odpor teplického obyvatelstva, který znemožnil stavbu mešity poblíž tamního zámeckého parku. Pokud tedy tato komunita má nadále ve zdejší lokalitě své zájmy a o modlitebnu stojí, nemusí ji nutně stavět. Může si koupit objekt sloužící tomuto účelu a pouze ho přetvořit ke svému obrazu. Nebude ani muset žádat o změnu užívání objektu,“ uvedla Hanzová s tím, že se už i objevil kupec na varhany. „Údajně za ně nabízí 600 tisíc korun,“ dodal.

INFORMOVALI JSME: Zkrachovalá farnost v Ústí nad Labem - Trmicích bude zřejmě na jaře rozprodávat svůj movitý majetek i oba velké kostely. Řekl to konkurzní správce Aleš Klaudy. ČTĚTE ZDE

Klaudy to ale popřel. Řekl, že se telefonicky ozval jen jeden člověk, kterého on nezná, ani o něm nic neví, sám se označil za developera. „A nešlo o nic určitého, zájemcem bych ho nazval jen s obrovskou rezervou,“ řekl insolvenční správce.

Krach trmické farnosti odstartoval nákup pily u Roudnice nad Labem před dvěma lety. Farnost tam chtěla zpracovávat dřevo ze svých lesů a vydělávat si tak na svůj chod.

Koupě byla ale pro ni příliš nákladná a ani podnikání se jí nedařilo. Výsledkem byly dluhy přes 30 milionů korun a vyhlášení konkurzu.
„Insolvence byla nejhorší řešení,“ tvrdí trmický farář Jiří Voleský. Podle něho vše šlo zachránit, věřitelé by jim prý počkali. „Mohli jsme si vzít úvěr, nebo prodat část majetku, který by nás tolik nebolel. Ale biskupství litoměřické to nechtělo,“ uvedl.

Kostelů je dost

Dosazený administrátor farnosti Richard Kirbs řekl, že postup vycházel ze zákona a tento krok se musel udělat. „Bylo to jediné správné řešení,“ tvrdí. Faráře viní, že porušil veškerá nařízení, která se porušit dala.

„Způsobil ztrátu a nic neřešil. Až to došlo do těchto konců,“ poznamenal Kirbs. Věřící prý chápe, ale mohou se scházet jinde, kostelů je kolem dost. „Je nutné se především vyrovnat s věřiteli,“ dodal.

Voleský svou vinu nepopírá. „Mám ji a velkou. Ovšem biskupství nám transakci s pilou posvětilo. A teď, místo aby nám to pomohlo řešit, nás hodilo přes palubu,“ postěžoval si farář.

O kostely, vedle trmického jde i o další v Roudníkách, velký zájem nepředpokládá. S věřitelským výborem se již dohodl, že ten v Trmicích přijde na řadu až nakonec. Mimo jiné i proto, že slouží jako depozitář movitých věcí. K jeho prodeji by tedy nakonec ani nemuselo dojít, kdyby šel na odbyt ostatní majetek, celkem oceněný na více než 80 milionů korun.

Fara to má spočítané, přijde na řadu mezi prvními nemovitostmi. Farář toho lituje. Tím spíše, že byla podle něj silně podhodnocena. „Bude se nabízet za necelé tři miliony, přitom skutečná cena je nejméně trojnásobná,“ litoval Voleský. Sám zde působí desátým rokem, a kam jej odvelí, neví, nikdo se s ním prý nebaví.

Trmičtí jej ztratit nechtějí. „Je to dobrý farář a hodný člověk, má se k lidem. Doufám, že tu zůstane,“ přeje si Věra Horvátová.