Je v Ústí dost dobrovolníků?
Určitě je tady dost lidí, kteří by chtěli dobrovolnickou činnost dělat. Lidem to trvá dva až tři roky, než se rozhodnou do toho jít. Nejlepší spolupráci máme se středními školami a univerzitou. V Ústí je hodně dobrovolníků a je na nás, abychom jim nabídli rozličnou činnost, kde by mohli pomáhat. Ne každý chce dělat s dětmi a být třeba někde evidován a organizován.

Mladí Ústečané nejsou tedy lhostejní?
Ne, jen k nim musíme hledat jiné cesty, jako jsou Facebook a další sociální internetové sítě.

Kde v zahraničí se vaše dobrovolnické centrum inspirovalo?
Vznikli jsme na americkém modelu dobrovolnictví, kdy máme několik placených zaměstnanců, kteří se starají o dobrovolníky. Tam je výborné, že váha té pracovní zkušenosti, jako dobrovolník, je stejná jako u placené práce. V Americe a západních zemích si dobrovolnickou činnost hodně cení, což ještě u nás není. Já byla na stáži v Kanadě v roce 2001 a tam jsem se hodně inspirovala a dost věcí tady děláme podle nich.

Co si pod názvem „Dobrovolnické centrum“ mohou čtenáři představit?
Dobrovolnické centrum v Ústí nad Labem působí od roku 2000 a za těch vlastně jedenáct let své činnosti se k nám připojilo na 990 dobrovolníků různého věku, kteří pomáhali tam, kde bylo potřeba. Nyní čekáme na toho tisícího, kterého očekáváme do dvou měsíců. Posláním - záměrem dobrovolnického centra je propojit dva světy. Jeden svět těch, kteří jsou ochotni pomoci, podat ruku potřebným a zároveň napnout tyto síly a tuto pomoc cílit tam, kde je jí momentálně zrovna potřeba.

Lenka Černá

Můžete říct nějaké konkrétní příklady dobrovolnictví?
Například rozjíždíme spolupráci s ústeckou Masarykovou nemocnicí. Každá z pěti nemocnic v rámci Krajské zdravotní měla v bohatém období jednoho koordinátora dobrovolníků, ale dnes už není v Chomutově a v Ústí. Oslovili nás, jestli bychom jim dobrovolníky nezajišťovali my. Dobře nyní fungují na protetice a rehabilitačních lůžkách. Je také zájem o dobrovolníky na psychiatrii a dětském oddělení.

Máte i nějaké dobrovolníky z ciziny?
Máme jednoho dobrovolníka z Ukrajiny, co zde dělá na loděnicích. Postěžoval si, že zde nemá žádný sociální kontakt, tak jsme mu prozatím vymysleli, že překládá informace o naší organizaci do ruštiny na náš web. Každoročně hostíme dobrovolníka v rámci Evropské dobrovolné služby, naposledy z Polska a Gruzie.

Kdo jsou vašimi nejčastějšími pomocníky – dobrovolníky? Kolik jich máte a kolik jich potřebujete?
Máme řadu nezaměstnaných dobrovolníků a tím si oni mohou zvýšit dávku v hmotné nouzi. Ti tvoří asi 40 % dobrovolníků. Pak to jsou studenti a náhodní lidé.

Jakou mají ti lidé motivaci zdarma pomáhat?
Je to ohromná škála motivů. Někdo to má v rodině, kde to bylo přirozené. Někomu bylo pomoženo, tak se cítí zavázán. Někdo si tím chce získat praxi. Někdo se nachází v přelomové etapě, vyrostly mu děti a neví co dál. Někdo se rozvádí a chce přijít na jiné myšlenky. Každý člověk se nachází v životě v období, kdy by mohl dobrovolníka dělat. Naše úloha je ho získat a najít mu vhodnou dobrovolnickou činnost.

Jaký je rozpočet vašeho centra?
My jsem občanské sdružení a máme na rok rozpočet tři a půl až čtyři a půl milionu korun. Pracuje nás tam nyní sedm a ještě bychom rádi sehnali dva lidi. Nejvíce peněz dostáváme od kraje a od ministerstva vnitra. Někdy něco přidá město a různí sponzoři.

Je o vaši práci velký zájem? Dokážete splnit všem jejich přání?
Neumíme naplnit představy všech. Například nově se věnujeme dobrovolníkům v nemocnici, muzeu a knihovně.

Brání se naopak někde vstupu dobrovolníků?
Dobrovolník je barometrem, jak která společnost funguje. Kam docházejí dobrovolníci, tak tam bych svou babičku dala. Naopak tam, kde říkají, že dobrovolníky nepotřebují, že nechtějí k sobě pouštět nikoho zvenčí, tak tam bych byla opatrnější. Nikdo neví, co se tam může dít.

Znala jste dřívější ředitelku Červeného kříže v Ústí Nevenu Černohorskou, která nedávnou zemřela?
Ano, byla jsem jí i na pohřbu. Nevena byla zvláštní člověk, na nikoho si nebrala servítky a například mně hned začala tykat. Hrozně jsem si jí vážila. V etapě, kdy ona byla nejvíc aktivní, v Ústí nebyli vidět povalující se bezdomovci na kanálech a na nádražích. To byla její zásluha. Uměla zabouchat na správné dveře, aby vždy dostala nějaký příspěvek, což některé „konkurenty“ iritovalo. Měla velký temperament a až na pohřbu jsem zjistila, že pocházela z bývalé Jugoslávie. Já jsem Českému červenému kříži také pomáhala a budu pomáhat dál. Bylo mi líto, když jsem se dozvěděla, že zemřela.

Do vašeho centra mohou lidé nosit i prošlé autolékárničky, které předáte organizaci Adra. Jak jste zatím úspěšní?
Zatím máme první lékárničku z mého dobrovolnického auta, ale doufám, že se to rozběhne. Ujala se toho paní Petra Langová a dělá to perfektně.

Vy jste původně učitelka, učila jste někdy?
Rok jsem učila ve třetí třídě v Praze v Hloubětíně. Jsem z Ústí, ale v Praze nabízeli ke škole i byt a já chtěla odejít z domova. Pak jsem se ale vrátila pomoci svým rodičům do firmy. Následně jsem se chtěla do školství vrátit, ale byla jsem na školském úřadě vedená jako 45. čekatelka na místo. Díky vašim novinám jsem se pak vrhla do sociálních služeb.

Co vaše politická kariéra?
Donedávna jste ještě byla místopředsedkyní US-DEU.
Přišla jsem do Unie svobody v roce 2005, napsala jsem si proslov a hned mě zvolili. Bohužel už to bylo na konci sil té strany. Přesto jsem se tam dost naučila, vždy jsem se vracela z jednání hodně vyčerpaná. Nechtěla jsem, aby strana skončila rozkolem a aspoň se nám povedlo rozdělit zbylé peníze. Od nového roku už jsem bezpartijní, strana oficiálně ukončila svou činnost. Díky politice jsem se nikam nedostala, jen jsem se stala členkou správní rady Collegia Bohemica. A to mě baví. Jsem také jako bezpartijní za ODS členkou sociálně zdravotní komise.

Jak se vám líbí výsledek komunálních voleb v Ústí?
Jsem ráda, že jsou v koalici sportovci, alespoň je tam nový prvek, nová energie a pohled. Vážím si náměstkyně Zuzany Kailové, pana primátora Mandíka zatím neznám.

Proč jste vy nekandidovala v komunálních volbách? Dost vašich bývalých členů z US-DEU kandidovalo za TOP 09.
Byl zrovna evropský rok dobrovolnictví, a to jsem chtěla dělat pořádně. Žiji s přítelem, který je politicky aktivní v ODS. Jmenuje se Radek Vonka, takže politiky mám doma dost.

Jak se žije s politikem, který zastává vysokou krajskou funkci?
Na městě už aktivní není, přestože měl dál zájem pracovat, ale o něj zájem nebyl. Nyní je na kraji a má na starosti rezort cestovního ruchu, regionálního rozvoje a projektů EU. Hodně to s ním prožívám a bavíme se o tom. Radek už je v situaci, kdy si nechce míchat politiku do osobního života. Má jednu velkou výhodu, není drbna. Mě to někdy mrzí, protože se od něj moc nedozvím. Už jsme spolu pět let.

Současní politici v ODS nemají moc dobrou pověst. Jak se s tím vyrovnáváte?
Já vím, s kým žiji. Přesto se umíme pohádat, zvláště když jsem vstoupila do Unie svobody. My jsme se poznali, když byl ještě starosta na centrálním obvodu. V té době se mi moc nepozdával, ale pak jsem objevila člověka, který má velkou znalost o české historii, pěkně zpívá a hraje na kytaru a je vášnivým rybářem. Také je vynikající otec dvou dětí, i když se rozvedl. Trávíme s jeho dětmi hodně času, objevila jsem prostě báječného člověka.

Má to nějaké výhody, že žijete s krajským politikem? Například můžete lépe sehnat grant z Ústeckého kraje?
Ne. Dobrovolnické centrum vyhrálo jen jeden grant na kraji, ale tam jsme se přihlásili jen my.

Černá: Indiánská kultura je moje

Do redakce Ústeckého deník opět jednou přišla usměvavá slečna. Lenka Černá již přes deset let vede Dobrovolnické centrum v Ústí a nyní se opět chystá na předávání cen Křesadlo.

Jednu Lenku Černou jsem znal ze studií na pedagogické fakultě, pocházela stejně jako já ze Šluknovského výběžku. Přesněji z Mikulášovic. A pořád jsem si nebyl jistý, jestli to je ona, nebo ne. Když přišla, tak jsem si jistý byl. Není to ona.

„Ale Lenku Černou, kterou myslíte, znám taky,“ usmála se ústecká máma dobrovolníků.
Rozhovor mohl začít, padesát minut uběhlo jako finále sportovního zápasu. Když došlo na focení pro karikaturistu Radka Fetterse, měla Lenka Černá starost, aby jí nebyl vidět opar na rtech.

„Jako každá žena, byla i ona pěkná fuška,“ svěřil se karikaturista.
Když mi vrátila autorizovaný rozhovor, vynechala z něj jen jedno souvětí týkající se jejího přítele, politika Radka Vonky.
„Je to rozhovor o mně, to sem nepatří,“ zdůvodnila to.

Lenka Černá mi na závěr prozradila, že se hodně zajímá o indiánskou kulturu.
„Pravidelně za nám přijíždí lakotský indián a hodně mě to dobíjí.“

Když jsem se o ní bavil s redaktorem Radkem Strnadem, vyprávěl mi jednu příhodu: „Když si dobrovolníci udělali klubovnu - sídlí v baráku, kde je dole kavárna Bárka - tak tam před pár lety přes Vánoce a přes Nový rok chodila krmit zakrslého králíčka.“

Staráte se o děti přítele, o dobrovolníky, ale co vaše vlastní děti? Proč je nemáte?
Je to kombinace hodně věcí. Hodně se realizuji v dobrovolnickém centru, partner má své děti. Pořád jsme v situaci, kdy o dítěti uvažujeme, ale pořád to není aktuální. Mít dítě není pro mě v tuto chvíli prioritou.

Také tancujete břišní tance jako vaše sestra Šárka?
Ne. Ona je v tom opravdu dobrá, nyní byla tančit čtrnáct dní v Indii. Daří se jí a má i nějaké zahraniční nabídky.

Tento rok opět předává vaše centrum cenu Křesadlo pro nejlepšího dobrovolníka. Už běží soutěž?
Od 5. prosince se mohou podávat nominace. Očekáváme jich opět kolem dvaceti. Máme velkou hodnotící komisi složenou z deseti členů, z Ústeckého deníku tam bude redaktor Radek Strnad. Jinak v kraji už jsme rozdělili celkem 49 křesadel.