Obyvatelé Ryjic volili v posledních komunálních volbách z jediné kandidátní listiny. Výhra Komunistické strany Čech a Moravy tak nebyla žádným překvapením.

Nezávislí a KSČM

„Rozhodně se ale nejedná o samé komunisty,“ upozornil nový starosta obce Milan Nicek. „Neřešili jsme, čí je kandidátka, a neobcházeli lidi, aby se na kandidátku nechali přidat.

Tu jsme pak díky tomu mohli postavit na nezávislých kandidátech,“ vysvětlil starosta. „Pokud bychom totiž nedali dohromady alespoň tuhle jednu kandidátní listinu, mohlo by se také stát, že by obec spadla pod jiný územní celek, zřejmě pod Neštěmice,“ dodal k tomu.

Práce pro obec

V zastupitelstvu se ale podle Milana Nicka stejně nikdy neřešilo, kdo je v jaké straně. „Jde tu o práci pro obec, sem nikdo nechodí, aby si vydělal peníze,“ objasnil Nicek, který v minulém volebním období působil v Ryjicích na pozici místostarosty.

Většina ryjických zastupitelů je ve vedení obce nováčky, takže se většinou ještě rozkoukávají. Obyvatelé malebné obce to ale většinou chápou. „Všichni se teprve seznamují, ale snahu určitě mají,“ hodnotila nové zastupitelstvo Zdena Říhová.

Zastupitel Alfréd Sládek říká, že důležitá bude práce pro obec jako taková. Už nyní si ale pochvaluje například přístup policie. „Máme dobrou spolupráci s policisty z Mojžíře, kteří vždy ochotně pomohou,“ řekl k tomu Sládek. Důležité podle něj bude také udržet v obci pořádek.

Dominanta obce

V obci s 207 obyvateli si většina lidí pochvaluje především kulturní a společenské akce, kterých je tam pravidelně přibližně pět ročně. Na mnohé z nich přitom chodí s oblibou i obyvatelé okolních obcí i Ústečané.

Do centra zájmu se dostává i hrad Blansko, který každoročně láká na hvězdicový pochod.

„Blansko je naší dominantou, kterou v současné době pronajímáme Sdružení na záchranu Blanska. Máme připravenou i dokumentaci na opravu hradu, ale ta bude vyžadovat pět milionů korun,“ řekl ryjický starosta s tím, že obec má v současnosti peníze tak akorát na svůj chod.

Do budoucna ale Ryjičtí s obnovou svého hradu určitě počítají.

Starosta Milan Nicek působil v minulém volebním období na pozici místostarosty. Na svou práci chce navázat

Nejlepší politikou je odvedená práce

V obci s 207 obyvateli se politikařit příliš nedá. Zastupitelé tak musí ukázat především chuť pracovat. Nejdůležitější bude sehnat pro Ryjice potřebné finance. Pokud se podaří sehnat dotace, dočkají se obyvatelé obce alespoň opravy místních komunikací. Za pět milionů korun už by bylo možné opravit i dominantu obce – hrad Blansko.

Jak hodnotíte výsledek voleb?
Kandidátku sestavila pouze jedna strana a byli jsme rádi, že se nám to podařilo. Ostatní strany ani sdružení neprojevily zájem o sestavení kandidátky.

Jaké máte priority?
Chtěl bych, aby v obci převládala spokojenost občanů a společnou prací se zastupiteli se nám podařilo uskutečnit vytčené plány.

Jak se chcete vypořádat s největším problémem své obce ?
Největším problémem jsou finance. Musíme zajistit běžný chod obce. Cíle, jako opravy místních komunikací, opravy v pásmu sesuvu půdy, můžeme realizovat pouze v případě získání dotačních titulů. V žádném případě nechceme obec zadlužit.

Jak hodnotíte práci předchozího starosty ?
Paní Kouskové bych chtěl poděkovat za vše, co pro obec vykonala.

Jaká panuje na radnici politická situace ?
Naše obec je malá ( 200 obyvatel ), takže je to spíše o lidech než o politice. Noví zastupitelé jsou bez politické příslušnosti a je důležité, že chtějí něco pro obec udělat.

Jak dlouho jste v politice, jak se s tím vyrovnáváte?
Nemám s tím zatím žádný problém.V uplynulém období jsem byl místostarostou, a tak mám na co navazovat. Nejlepší politikou je pro mne dobře vykonaná práce.

ANKETA: Jste spokojeni s výsledky voleb v Ryjicích?

Dagmar Paroulková

úřednice, 55 let

S výsledkem voleb jsem spokojená, hlavně, aby teď všichni táhli za jeden provaz a pracovali.
Irena Zezuláková

servírka, 55 let

Je mi to v podstatě jedno. V Ryjicích jen pracuji a výsledek voleb mou práci nijak neovlivňuje.

Radek Pavelka

řidič, 24 let

O politiku se příliš nezajímám, takže mě výsledky voleb příliš nezajímají. Stejně se nic nezmění.Zdena Říhová

důchodkyně, 65 let

Je tu jen jedna strana a zastupitelé se zatím se svou prací seznamují, ale snahu určitě mají.


Výsledky komunálních voleb v roce 2010 – obec Ryjice
Komunistická str.Čech a Moravy 100 %

Zastupitelé: počet hlasů
Sládek Alfréd 58
Nicek Milan 56
Grohmannová Božena 53
Smíšková Karla 51
Kaiserová Blažena 37
Neškudla Milan 34
Hortík Vladimír 49

Neuspěli: počet hlasů
Kopřiva František 46
Belšán Josef 35

Volební účast: 45,63 %