Toho si povšiml nejeden Ústečan a redakce Ústeckého deníku také.

„Chtěl jsem se mrknout na povodně z výšky, ale kamera na Větruši nefungovala, to už ji zrušili definitivně?“ ptal se Jaroslav Hampl.

Co na to tedy říká město, které jí spouštělo loni v červnu s velkou slávou?

„Kamera na Větruši je v současné době mimo provoz,“ potvrdila Solničková. „Firma Metropolnet, která ji provozuje, dostala podnět k jejímu novému technickému řešení.“ Náklady na pořízení první ústecké, tedy městem zřízené, webkamery byly mizivé. „Dostali jsme ji darem. Vše ostatní pro nás zařizuje městská společnost Metropolnet,“ dodala Solničková.

Kameru dostalo město od obchodního centra, aby mohlo na dálku sledovat, jak Forum roste. „Náklady na její provoz jsou minimální. V řádu jednotek tisíců ročně. Technik tam v podstatě přijede a vizuálně ji prohlédne, zda je v pořádku,“ popisoval předseda představenstva Metropolnetu Marek Del Maschio.

„Jelikož je ta kamera už hodně technologicky stará, hledáme nové technické řešení. Pravděpodobně pořídíme novou, v průběhu měsíce,“ slíbil Del Maschio.

Webové kamery se pomalu stávají trendem. To potvrzují obchodníci s počítačovou technikou.

Třeba Pavel Grunzner z Orange and Green vysvětlil, že v podstatě většina nových notebooků má integrovanou kamerku i mikrofon. „I prodej klasických webkamer roste. Jde to nahoru hlavně kvůli komunikátorům. Tedy Skype, ICQ a dalším. Je třeba poznamenat, že každý, kdo kameru má, by si měl zabezpečit správně počítač kvůli zneužití,“ varoval před hackery Grunzner.

Mezi podniky, které se prezentují pomocí webkamery, patří i ústecká chemička. Marie Logrová, mluvčí Spolchemie, uvedla, že kamera je na střeše správní budovy. „Máme ji tam v rámci otevřené informační kampaně .“

V Ústí nad Labem je umístěno celkem sedm funkčních kamer. Jednu umístilo internetové sdružení ULFree.net, další tři jsou v její síti. Jedna je na Střekově, jedna ve Střížovické ulici, jiné ve Všebořicích a na Skřivánku. Funkční webkamera je i na střeše krajského úřadu.

Proč právě na Větruši?
Kamera je umístěna na vrcholku vyhlídkové věže Větruše.
Tam byla umístěna, protože je zámeček dominantou města, leží na soutoku dvou řek a křižovatce dopravních cest.