Ústecko – Mizející poštovní pobočky v obcích vyvolávají silnou nevoli. Lidé už kvůli tomu začali sepisovat i petice. Například tu na Telnici podepsalo celkem 225 místních občanů. Další petice vzniká v Sebuzíně a také blízkých Církvicích.

KDE ZRUŠÍ POŠTU?
V ústeckém okrese se to týká obcí Telnice a Malečov, dále vsi Sebuzín v ústeckém obvodu Střekov. Dočasně má být uzavřena také pošta v Krásném Březně.

Dvě petice

Starostka střekovského obvodu Miroslava Lazarová (ODS) k tomu uvedla, že počet těch, kdo novou petici podepsali, ještě nezná, protože ji doposud místní neodevzdali, ale že dnes kvůli poště bude s lidmi ze Sebuzína hovořit.

„Lidé jsou tam dost rozzlobení. Všechno tam je rozkopané kvůli stavbě kruhového objezdu a teď ještě mají navrch přijít o poštu.“

Zdejší lidé rozhodně nejsou z náhradní výdejny z programu Pošta – Partner nadšení, protože výdejna má být otevřená jen hodinu a jinak budou muset do Brné. To ovšem představuje čtyřicet minut ztraceného času, ve zhruba tak dlouhých intervalech sem totiž zajíždí MHD.

Pošta Partner je obdobou franšízy, kdy poštovní služby provozuje na základě smlouvy za úplatu jiný subjekt. Odměna má dvě složky, paušální, která vychází z rozsahu hodin poskytovaných jako služba veřejnosti, a variabilní, která se odvíjí od počtu provedených poštovních transakcí.

Telnice už má teď v podstatě jasno, starosta Rudolf Fiala vyjednává o výdejní době. „Bojujeme o vyšší úroveň výdejny. To znamená tři hodiny provozní doby a čekáme na odpověď. Výdejna jinak bude fungovat od 1. února.“

Stejné datum platí i u výdejny na Telnici. To ostatně potvrdila i Marta Selicharová, mluvčí České pošty. „Od 1. února vzniknou v obcích Sebuzín a Telnice výdejní místa typu I,“ popisovala Selicharová. Tím ovšem výčet obcí nekončí. „O další změně v současné chvíli jednáme se zástupcem obce Malečov.“

Stovky obcí

Rušení pošt ovšem postihlo i další okresy v Ústeckém kraji a stalo se námětem včerejšího setkání Sdružení místních samospráv (SMS).

Podle sdružení se má plán na omezení služeb venkovských pošt dotknout až 1500 poboček. „Mluvčí České pošty nemluví pravdu, pokud tvrdí, že změny projednávají s místní samosprávou.

Informace o rušení naší pošty jsem se dozvěděl náhodou, sám jsem vyvolal jednání a situace je velmi zlá,“ řekl o tom serveru Aktuálně.cz místopředseda ústeckého SMS ČR Karel Drašner, který je zároveň starostou Háje u Duchcova.