Děti v Chlumci měly dostat nový skatepark. Místo toho vzniklo nebezpečné hřiště s amatérsky odvedenou prací.

Cena za pár plechů a nevyhovující povrch? Víc než milion korun.

„Překážky nejsou ani pozinkované, nic není ukotvené, už teď to rezaví. Je tu jen obyčejný asfalt a deset tabulí plechu,“ divil se v nedávno dokončeném chlumeckém skateparku místní podnikatel a člen kontrolního výboru zastupitelstva Vladimír Henzl.

Sám jako zámečník odhaduje cenu skateparku maximálně na tři sta tisíc korun.

Jenže skatepark stál 1,2 milionu.

Osm set tisíc činila dotace od ministerstva vnitra, téměř čtyři sta tisíc měli přispět místní podnikatelé.
Když ale viděli, jak skatepark dopadl, od příspěvku ustoupili.

„Přeci nedám čtyřicet tisíc na něco takového,“ dodal Henzl. Podle původních plánů totiž skatepark vypadal úplně jinak. Projekt se ale v průběhu výstavby zásadně změnil.

„Rozhodnutí o změně podoby a umístění skateparku byla provedena bývalým starostou v roce 2010 a příslušné dokumenty o tom nám chybí,“ řekl k tomu současný starosta obce Petr Maxa.

Zadlužený Chlumec si nemohl dovolit čelit hrozbě sankcí ministerstva, takže obec spoluúčast ve výši 395 850 Kč doplatila, čímž splnila podmínky poskytnutí státní dotace.

„Na rozpor mezi původním projektem a skutečnou realizací, která rozhodně nemohla stát 1,2 milionu, jsme upozornili ministerstvo a po zhotoviteli budeme požadovat nápravu nebo vrácení spoluúčasti obce s tím, že pak by měl být vrácen i podíl státu,“ uvedl Maxa.

Realizační firma podle něj přislíbila nápravu. „Pokud jednání nepovedou k výsledku, zvážíme trestní oznámení pro neoprávněné užití státní dotace,“ dodal starosta.

Podle bývalého starosty obce Josefa Říhy, který funkci převzal po odvolaném Romanu Hanuschovi, šla žádost o dotaci už za starostování Hanusche. Poté proběhlo výběrové řízení, které organizoval ve spolupráci s bývalým starostou Vlastimil Houska z ISA Teplice (technický dozor stavby – pozn. red.).

„Mně byl oznámen výsledek a po odvolání pana Hanusche rada obce v listopadu loňského roku schválila výstavbu. O žádné změně projektu nikdy nepadla řeč,“ řekl Říha. Jedinou změnou byla změna lokality.

Bývalý starosta také tvrdí, že když byl naposledy na kontrole během prací na základové ploše, neshledal žádné výjimečnosti.

Výsledek ho ale překvapil. „To, co je výsledkem opravdu trpělivé a dlouhodobé namáhavé práce související s tvorbou projektu a získáním financí z ministerstva, pokládám za něco neuvěřitelného. Rád bych viděl hotový skatepark. Žel to, co je nakonec umístěno ve sportovním areálu obce, je spíše parodie na skatepark,“ řekl Říha, podle kterého vzhled, funkčnost i cena neodpovídají tomu, co mělo být realizováno.

Podle dostupných informací již také proběhlo jednání mezi dodavatelem stavby, představitelem ISA Teplice a novým vedením obce. Na tom měla dodavatelská společnost slíbit obci určitý finanční dar.

„Pokud má tato informace pravdivou povahu, jsem více než překvapen,“ dodal bývalý starosta, který věří, že se v tomto případě jedná jen o spekulaci.