Talentovaný plavec, který se se v loňském roce stal pětinásobným mistrem České republiky a zúčastnil se i mistrovství Evropy v Budapešti a Eindhovenu si přišel na pódium Národního domu pro stejnou cenu jako v předchozím roce.

Tentokrát ale bylo jeho vítězství opravdu těsné.

Druhý muž v pořadí, boxer ústeckého oddílu SKP Sever Zdeněk Chládek totiž ztratil na vítěze v hlasování pouhý bod.

U čtenářů a novinářů dokonce česká amatérská jednička v boxu zvítězila, u ČSTV, zastupitelů města Ústí nad Labem a výkonných výborů ale slavil prvenství právě plavec Bartůněk, což mu zajistilo celkový triumf.

Třetí pak skončil kvadriatlonista Leoš Roušavý.

Loňské prvenství se v kategorii kolektivů podařilo obhájit i ústeckým fotbalistům, kteří díky postupu do nejvyšší tuzemské soutěže svou kategorii jasně ovládli. Největším překvapením večera bylo, že se do trojice nejúspěšnějších kolektivů mezi dospělými po dlouhých letech neprobojovali ústečtí hokejisté.

V kategorii jednotlivců mládeže zvítězil nadějný karatista ústeckého Karate klubu Jaroslav Hodina, následovaný badmintonistkou Chemičky Lucií Pilařovou a hokejistou Robinem Hanzlem.

V kolektivech mládeže se z celkového prvenství radovaly členky Aerobik Junior Clubu Ivany Mrňákové (Samešová, Poulová a Cermanová), které se v roce 2010 staly mistryněmi světa a vicemistryněmi Evropy.

Další mistr světa, silový trojbojař Petr Chvátal z ústeckého Sokola, pak ovládl kategorii Masters a mezi handicapovanými sportovci Ústecka obhájil své loňské prvenství Aleš Blažek.

VÝSLEDKY - SPORTOVEC ÚSTECKA 2010

JEDNOTLIVCI DOSPĚLÍ
1. PETR BARTŮNĚK (Chemička Ústí, plavání)
2. Zdeněk Chládek (SKP Sever, box)
3. Leoš Roušavý (TJ Ústí, kvadriatlon)
4. Karel Hung (SKR Sport Union, karate)
5. Radim Novák (FK Ústí, fotbal)
6. Klára Janáková (Chemička Ústí, veslování)
7. Filip Habr (SKV Ústí, volejbal)
8. Michal Valenta (FK Ústí, fotbal)
9. Thaddus McFadden (BK Ústí, basketbal)
10. Gabriela Zámečníková (SKR Sport Union, karate)

KOLEKTIVY DOSPĚLÍ

1. FK ÚSTÍ – fotbal
2. SKP Sever – box
3. SKV Ústí – volejbal

JEDNOTLIVCI MLÁDEŽ
1. JAROSLAV HODINA (Karate klub Ústí, karate)
2. Lucie Pilařová (Chemička Ústí, badminton)
3. Robin Hanzl (HC Ústí, hokej)

KOLEKTIVY MLÁDEŽ
1. AJC IVANY MRŇÁKOVÉ (Samešová, Poulová, Cermanová – sportovní aerobik)
2. Elba Ústí (ml. dorost, hokejbal)
3. Chemička Ústí (Kučerová, Štěpánová – veslování)

MASTERS
1. PETR CHVÁTAL (Sokol Ústí, silový trojboj)

HANDICAPOVANÍ
1. ALEŠ BLAŽEK
ROZHOVOR s Nejúspěšnějším sportovcem Ústecka za rok 2010 PETREM BARTŮŇKEM
(zpracoval Pavel Přibyl)


BARTŮNĚK: OLYMPIÁDA JE NEJVÍC

Ústí n. L. – Na pódium vystoupal nesmělými krůčky, jako by nevěřil, že se mu to povedlo. Plavec ústecké Chemičky Petr Bartůněk to ale dokázal, už podruhé v řadě usedl na trůn pro Nejúspěšnějšího sportovce Ústecka, tentokrát za rok 2010.

V České republice byl jedním z nejúspěšnějších plavců Daniel Málek, který skončil pátý na olympiádě v Sydney. Chtěl byste dosáhnout stejných úspěchů jako on?

Už od začátku je Daniel mým velkým vzorem a vše směřuji k tomu, abych dokázal to stejné jako on. Myslím, že snem každého sportovce, je dostat se na olympiádu, záře pěti kruhů je pro každého odměnou.

Vrcholem letošní sezony je mistrovství světa v Číně v dlouhém bazénu. Jak těžké je se na něj nominovat?
Nominační limity souvisí s mezinárodní plaveckou asociací, která vypsala limity, jimiž se musí řídit i česká reprezentace.

Jste českou prsařskou jedničkou. Je těžké v České republice najít konkurenci?
(Smích) Odstup těch druhých a třetích závodníků není až tak propastný jak se může zdát.

V Barceloně jste se setkal s Kosukem Kitajimou, ale on po olympiádě přestal závodit. Věříte, že se k plavání vrátí?
Jsem rád, že jsem se s Kosukem minulý rok setkal a prozradil mi, že na další olympiádu plánuje přijet. Dva roky si teď odpočine a pak znovu všem předvede, že je sebevědomý a cílevědomý.
ROZHOVOR s manažerem ústeckých fotbalistů STANISLAVEM PELCEM
(zpracoval Otakar Gabriel)

Je to ocenění dobré práce, říká manažer fotbalistů Pelc


Vítězem soutěže kolektivů dospělých se v anketě Nejúspěšnější sportovec Ústecka 2010 stali fotbalisté FK Ústí nad Labem, kteří tak obhájili své loňské prvenství.

Předtím kralovala Arma druhé lize, v loňském roce ale nakonec postoupila mezi fotbalovou elitu, i když ji před odvetami patří patří poslední příčka Gambrinus ligy.

„Při současném tříbodovém systému se chceme poprat o záchranu,“ říkal sportovní manažer Stanislav Pelc.

Ten se pokoušel dostat na vyhlášení i brankáře Radima Nováka a obránce Michala Valentu, kteří se umístili v desítce nejlepších v kategorii jednotlivců, nakonec však u trenéra Svatopluka Habance neuspěl.

„Kluci jsou od pondělka na soustředění v Roudnici nad Labem, navíc je o víkendu čekají v Praze dva klíčové zápasy Tipsport ligy,“ vysvětluje Pelc, že v současné době mužstvo prožívá klasický tréninkový dril.

Ústečtí fotbalisté vyhráli ve všech pěti kategoriích a mezi kolektivy jasně kralovali před boxery SKP a volejbalisty SKV Ústí. „Jsme samozřejmě maximálně spokojení, jak s vítězstvím mezi kolektivy, tak i kluci, kteří pronikli do elitní desítky. Loňský rok byl výjimečný a vítězství bereme jako ocenění práce kluků, trenérů a vedení,“ dodal spokojený sportovní manažer Army Stanislav Pelc.