CPI vlastní v Ústí přes 2,5 tisíce bytů, většina nájemníků v nich platila regulované nájemné necelých 30 korun za metr čtvereční.

Od začátku letošního roku už ale pro Ústí regulace neplatí a CPI chce od nájemníků víc, od 40 do 80 korun za metr čtvereční.

Nájemné ale nemůže zvýšit jednostranně, nájemníci s tím musí souhlasit. Když se nedohodnou, rozhodne soud.

„Po mně chtěli pro letošek 60 korun za metr, příští rok 69 a v roce 2013 už 79 korun. Když jsem nesouhlasila, snížili to zhruba o pětikorunu. I to bylo pro mě nepřijatelné, navrhovala jsem 45 korun a to zase odmítli oni, takže jsme se nedohodli,“ uvedla nájemnice ze Severní Terasy Jitka Myslíková.

Argumentuje tím, že dům je v katastrofálním stavu, jediný široko daleko nezateplený a s rozpadávajícími se okny. Sice dostala slib jejich výměny, ale jen to podle ní situaci neřeší, závad je daleko víc, topení bez regulace, špatná elektroinstalace i rozvody vody, neudržované společné prostory. Už si proto našla jiné bydlení.

K soudu CPI ještě nikoho nedala. Prvního zažalovaného slíbila zastupovat ústecká advokátka Ilona Tajchnerová zdarma.

Podle ní je například pro nájemníky nevýhodné, aby se zavazovali k souhlasu se zvýšením nájemného i pro příští roky.

Ceny mohou jít dolů a oni budou mít smůlu. Je přesvědčena, že ani soudy takovým žádostem pronajímatele nevyhoví. „Soud může rozhodovat jen o aktuálním stavu, ne předjímat, co bude za dva roky,“ míní advokátka. Doporučuje také počkat, až ministerstvo pro místní rozvoj vydá cenové mapy. To je slíbilo na konci února.

CPI ovšem tvrdí, že tříleté navyšování nájemného je naopak ve prospěch nájemníků.

„Mohli jsme cílové nájemné navýšit okamžitě, což jsme nepovažovali za vhodné ani únosné. Přijatelnější nám přišlo rozložit navýšení do delšího časového období. V podstatě jsme tím prodloužili proces deregulace o další tři roky, aniž bychom museli,“ uvedla Winklerová. Konečné ceny, tedy ty, co budou platit v roce 2013, podle ní odpovídají dnešním tržním cenám. Navíc, jak dodala, neexistuje legislativa, která by určovala, jak postupovat v dalších letech. „Jedinou cestou by byl opět soud a to nepovažujeme za adekvátní řešení.“ V obecních bytech nájmy lehce vzrostou, u CPI vyletí

I když CPI již vyhlásila konec vyjednávání, ústečtí nájemníci se nevzdávají a chtějí v něm pokračovat. Podle nich zvýšení nájemného o 100 i více procent nelze akceptovat. Za přijatelné považují 15 až 18 procent. „V současnosti jednáme se Sdružením nájemníků (SON) o založení jejich místního sdružení v Ústí. SON pak bude za nás naše požadavky u CPI prosazovat i v budoucnu,“ uvedl Vladimír Rod, jeden z nájemníků.

Již tento týden začalo SON s CPI jednat na půdě ministerstva pro místní rozvoj. „Cílem je dohodnout pro nájemníky, a to i pro ty, kteří se již CPI upsali, příznivější nájemné,“ informoval Rod. O výsledku bude předseda SON Milan Taraba informovat ústecké nájemníky 2. února od 17.00 hodin v sále Setuzy.