Obyvatelé Telnice podali trestní oznámení na svého bývalého starostu Jaroslava Doubravu. Nelíbí se jim, že narychlo koupil pozemek pro výstavbu solární elektrárny. Navíc v době, kdy jejich boom již ustával.

„Bývalý starosta poškodil obec, protože už v době podpisu kupní smlouvy bylo jasné, že dojde ke snížení výkupních cen fotovoltaické energie,“ poznamenal Martin Hřebík, který trestní oznámení s podpisy dalších sedmnácti lidí na policii odnesl.

Ústecká policejní mluvčí Veronika Hyšplerová potvrdila, že policie trestní oznámení přijala. „Policisté přijali trestní oznámení na bývalé vedení obce Telnice. Věc předali útvaru kriminální služby a vyšetřování v Ústí nad Labem,“ uvedla Hyšplerová s tím, že celá věc je na počátku.

Podle textu trestního oznámení byl podpis smlouvy neplatný, učiněný vědomě a v rozporu se zákonem. Ze schvalování podpisu smlouvy totiž chybí zápis ze zastupitelstva. Neplatnost takové smlouvy přitom již dříve potvrdil i nezávislý advokát.

Sám senátor Doubrava se přitom trestnímu oznámení nebrání. „Jsem rád, že se to konečně vyjasní a bude klid na další práci,“ řekl k tomu. Jedinou chybou, kterou v této věci uznává, je to, že si nevzpomněl, že by celá záležitost měla projít oficiálním zápisem.

„Mrzí mě na tom jedna věc a to, že se teď všichni chytnou téhle jedné věci, kterou skandalizují. Proč ale nepřišli, když se to konalo, proč nepřišli, když obec potřebovala pomoct?“ ptal se bývalý telnický starosta.

„Když sem přijede někdo odjinud, tak je překvapený, kolik jsme toho udělali, a to bez zadlužení obce, a teď takováhle věc je najednou záminkou k tomu, aby člověka skandalizovali,“ dodal Doubrava. Na otázku, jestli je ochotný požádat senát, aby ho zbavil imunity, odpověděl: „Předbíháme, já myslím, že tohle vůbec nebude potřeba. Samozřejmě, pokud by k tomuhle mělo dojít, tak to samozřejmě řešit budu,“ slíbil senátor.

Podle Hřebíka je ale pozemek nyní pro obec bezcenný. „Výstavba fotovoltaické elektrárny je už nereálná a nemovitost je vzhledem k územnímu plánu hospodářsky nevyužitelná,“ píše se v trestním oznámení. Telnice za pozemek zaplatila 850 tisíc korun. Dalších 270 tisíc vyplatila společnosti Teplická inženýrská za inženýrskou činnost. Společnost nyní po obci požaduje doplatek 255 tisíc korun.

Současný starosta obce Rudolf Fiala Deníku potvrdil, že s touto částkou zastupitelé v rozpočtu nepočítali, faktura přišla až vzápětí. „Finanční výbor nyní zjišťuje, jestli je to v souladu s mandátní smlouvou,“ řekl k tomu Fiala.
Jasné zatím není ani to, co bude obec s pozemkem dělat. Podle starosty bude jednání součástí příštího zastupitelstva obce.