Úklid měst a obcí na Ústecku je ohrožen.

Čtyři stovky veřejně prospěšných pracovníků (VPP), kteří jej zajišťují, k poslednímu lednu skončí. Od února jich Úřad práce v Ústí nad Labem radnicím poskytne jen osmdesát.

Starostové bijí na poplach. „Buď nebudeme uklízet, nebo musíme ošidit něco jiného,“ tvrdí. Chtějí se obrátit o pomoc na Ústecký kraj a zvažují, že se budou bránit i peticí.

Například ústecký centrální obvod v současnosti zaměstnává 50 VPP. Sbírají odpadky v bezprostředním centru, starají se o hřiště v celém obvodu a čistí také město od psích exkrementů.

Už od příštího úterý poklesne jejich počet o čtyřicet, tedy na deset.

„Bude to pro nás citelná ztráta. V tomto počtu potřebné práce samozřejmě nezvládnou. A pokud je zajistíme nasmlouvanými firmami, zatíží to náš rozpočet,“ uvedl starosta Jan Tvrdík.

Ještě citelněji to podle starosty Dolních Zálezel Miroslava Suchého pocítí malé obce na Ústecku.

„Odejde nám šest VPP, napříště budeme moci přijmout jen dva. A to ani ne ty stávající, ale jiné, kteří jsou v evidenci úřadu práce nejméně pět měsíců. Takže nejenže přijdeme o čtyři pracovní síly, ale ještě dva osvědčené budeme muset nahradit novými bez zkušeností a možná i chuti do práce,“ zlobí se Suchý.

Podle něj nemá logiku měnit jednoho nezaměstnaného za druhého.
Úřad práce to vidí jinak. Argumentuje, že šanci uplatnit se nemohou mít stále jen jedni a ti samí lidé bez práce.

„Vůči ostatním, které máme v evidenci, a také chtějí pracovat, je to nefér,“ řekl vedoucí odboru trhu práce Vladimír Vašků.
Radnicím vzkazuje, že mají i jinou možnost, jak získat nezaměstnané na úklid.

„A to prostřednictvím veřejné služby,“ konkretizoval.

Veřejně prospěšní pracovníci jsou pro stát dražší, stát na ně těm, co je zaměstnají, přispívá prostřednictvím úřadu práce 10 tisíc korun měsíčně. Zatímco pracující ve veřejné službě dostávají od státu jen vyšší sociální dávku, a to zhruba o 1 až 2 tisíce korun podle počtu odpracovaných hodin.

„Pro radnice je ale složitější organizovat veřejnou službu, ony chtějí jít cestou nejmenšího odporu,“ obvinil je Vašků.

Podle něj je však neúnosné, aby dlouhodobě nezaměstnaným, kteří jsou jen na životním minimu a mají zájem si prací pro město nebo obec přilepšit, města a obce tuto možnost odpíraly.
Starostové oponují, že takhle to řešit nelze. „Veřejně prospěšný pracovník je vázán smlouvou, musí si plnit povinnosti, jinak ho propustíme a vezmeme jiného. Veřejná služba takto nefunguje, nelze se spolehnout, že ti lidé budou pracovat,“ namítl Tvrdík.

Suchý doplnil, že 20 hodin, které mají zájemci o veřejnou službu měsíčně odpracovat, obcím nepomůže. „To udělají za první 3 dny. Tráva ale roste nebo sníh padá i v dalších dnech.“ Navíc tvrdí, že v obci žádné takové zájemce o práci nemá a těžko sem budou dojíždět třeba z Ústí.

V Dolních Zálezlech VPP zabezpečují veškerý úklid i drobné opravy v obci a údržbu obecní zeleně. Radnice pro tyto účely zakoupila techniku a VPP pro její používání vyškolila.

„Teď můžu traktory, sekačky, multikáru i fukary shodit ze skály a začít si hledat firmu,“ rozčiluje se Suchý. Už si spočítal, že by najmutí čtyř lidí na úklid přišlo radnici kolem 600 tisíc korun ročně, což při rozpočtu 3,4 milionu není žádná maličkost. Buď bude muset ošidit úklid, nebo rozvoj obce. „A ještě jsme se to dozvěděli pouhý týden předtím, než stávající VPP odejdou“ kritizoval starosta.

Vašků to odmítá. „Radnice mají dost času, aby rozjeli veřejnou službu. Zájemců je dost, ve frontě čeká 9 tisíc nezaměstnaných. Dodáme jich radnicím, kolik potřebují na to tata,“ ujistil s tím, že úřad práce jim navíc nabídl zaplatit i parťáka, který by veřejnou službu organizoval, ale radnice ani na to nechtějí slyšet.