„Kolaudace celého zanádražního prostoru je domluvena na měsíc březen. Již nyní jsme nechali zprůchodnit podchod pod tratí Českých drah navazující na chodník Benešova mostu. Zároveň jsme zrušili provizorní lávku pod viaduktem,“ uvedla mluvčí města Ivana Solničková.

„To je dost, že už ho otevřeli. To bylo o život, co někteří chodci předváděli. Nejhorší situace byla snad teď o povodních, kdy si lidé chodili na Benešák fotit rozvodněné Labe. Místo toho, aby šli po provizorním dřevěném chodníku, tak klidně v pruhu na Střekov skákali řidičům pod kola,“ líčil situaci Jan Belák.

Zdržení

Původně měli mít stavbu zanádražního prostoru hotovu v říjnu loňského roku.

„Dokončení prací pozdrželo nedokončení rekonstrukce Přístavní ulice. Dále nevhodné klimatické podmínky, kdy nemohli stavbaři dodržet technologické postupy nutné při provádění založení stavby včetně pilotáže, aby nebyla v budoucnosti ohrožena statika stavby. Stavba byla dvakrát zatopena a byla do ní zahrnuta některá protipovodňová opatření,“ popsala mluvčí města, proč došlo ke zdržení stavby.

Celkové náklady na rekonstrukci zanádražního prostoru byly zprvu odhadnuty na 150 milionů korun, z toho sto dvacet milonů měla tvořit evropská dotace.

Ještě v dubnu loňského roku to magistrát uvedl na svých internetových stránkách. Nyní se mluví o celkových nákladech 170 milionů korun a vedení města původní odhad popírá.

„Původní odhad ceny nebyl nikdy 150 milionů korun. Jestli ano, tak částka byla uvedena bez DPH. Naopak propočet byl okolo 190 milionů. Cena vysoutěžená byla menší než byla v propočtu a k jejímu navýšení došlo z důvodu přeložek inženýrských sítí. Také speciálním zabezpečením kvůli pozastávce stavby ŘSD v Přístavní ulici a zahrnutí protipovodňových opatření, souvisejících s protipovodňovými opatřeními levý břeh,“ dodala Solničková.

Na dokončení zanádražního prostoru se těší střekovská starostka Miroslava Lazarová. „Jak jsme stavěli protipovodňovou stěnu, tak jsem si říkala, jak to bude pěkné, až to bude hotové. Terasa umožní příjemné posezení s krásným výhledem na řeku Labe,“ řekla Lazarová.

#nahled|https://g.denik.cz/54/e6/webmagistrat_predrazeny_podchod__denik_clanek_hp.jpg|https://g.denik.cz/54/e6/webmagistrat_predrazeny_podchod_.jpg|Z webu Magistrátu města Ústí. #