Na Městské lázně v Ústí nad Labem si brousí zuby zájemce.

O koho jde, město neprozradilo, jeho mluvčí Ivana Solničková jen uvedla, že jde o subjekt, který chce lázně přeměnit ve sportovně regenerační centrum se zdravotnickým zázemím.

Radní na základě jeho žádosti vyhlásili opětovný záměr prodeje objektu i přilehlých pozemků. Za areál chtějí nejméně 30 milionů korun.

ČTĚTE TAKÉ: Informovali JSME VÁS ZDE

Poprvé se město pokusilo prodat lázně loni v srpnu. Tehdy ale nenašlo kupce.

Opoziční zastupitelé nejsou z plánu koaličního vedení města (ČSSD, ODS, SZSP) vůbec nadšeni.

„Po zkušenostech s Vrbenského lázněmi na Střekově budu velmi opatrný, abych pro něco takového zvedl ruku,“ řekl Pavel Boček (TOP 09). Říká, že na jedné straně chápe, že město nemá peníze, na druhé straně ale nemůže chtít vše zlikvidovat.

Květoslava Čelišová (KSČM) s prodejem jednoznačně nesouhlasí. „I když záměr nového využití zní lákavě, skutečnost pak může být jiná. Nebylo by to v Ústí poprvé, kdy by nabyvatel nesplnil to, co slíbil,“ poznamenala. Podle ní by město, když nechce lázně samo provozovat, mělo budovu zájemci jen pronajmout. „A případně mu ji prodat, až když prokáže, že jeho centrum slouží ve prospěch Ústečanů,“ řekla.

Městské služby v objektu provozují bazén a také saunu. Ředitel Miroslav Štráchal uvedl že nejfrekventovanější je sauna a zájem o ni stále roste. „V roce 2009 ji navštívilo 6 tisíc lidí, loni už 7,2 tisíce,“ řekl. Do bazénu pak předloni zavítalo 2 tisíce návštěvníků a v minulém roce 1,6 tisíce. Využívaly jej ale také ústecké školy, školky a pro své zaměstnance i firmy.

Město si stanovilo jako jednu z podmínek prodeje zachování provozu bazénu a sauny pro veřejnost do konce roku 2015. „To znamená, že pak to může zavřít. Anebo taky klidně dřív,“ myslí si Ústečan Vladimír Vodička.

Jaké jsou podmínky?
Cena nejméně 30 milionů Kč
Předložit záměr využití
Nechat zde Městské služby i jejich nájemce do roku 2011
Zachovat veřejný provoz bazénu a sauny do konce roku 2015

Vodička připomněl, že třeba CPI také městu slibovala, že postaví parkovací dům a nakonec od toho odstoupila.

Další Ústečané se obávají, aby jedna z mála pěkných historických budov, kterou se může Ústí chlubit, v soukromých rukách nezchátrala.

„Když nebude vlastník prosperovat, tak to prostě zavře. A barák nechá osudu, vandalům a zlodějům. Jako se to stalo v minulosti s Větruší, střekovskými lázněmi, sektorovým centrem či hotelem Máj na Severní Terase,“ varuje Jarmila Horáková.

A prorokuje, že za pár let město bude shánět dotace na to, aby ruinu vykoupilo a zrekonstruovalo. „Hlavně, že teď vydělá. Ale to je turecké hospodářství, taky je třeba myslet do budoucna,“ vzkazuje městu.