Ředitel Severočeského sdružení obcí Pavel Tošovský řekl, že se například na prvních případech podařila osvědčit funkčnost výstražného protipovodňového systému na malých tocích regionu.

Systém má tvořit více než stovka hlásičů na malých tocích. Nyní jich je podle Tošovského nainstalovaných 50 a už během lednového tání předávaly informace.

„Například z Nové Vsi v Horách měl předseda povodňové komise SMS informace o centimetrových pohybech hladiny potoka, které si navíc kontroloval na webových stránkách,“ uvedl.

Regulovali hladinu

Užitečnost přesných informací od meteorologů a měřicích stanic pomohla i podniku Povodí Ohře. Jeho mluvčí Jan Svejkovský řekl, že díky přesným předpovědím dokázali regulovat hladinu Ohře prostřednictvím přehrady Nechranice.

Když povodeň ustupovala a meteorologové předpovídali nástup mrazů, povodí prý odtok snížilo, aby rozlitá voda mohla odtéci a nezamrzala třeba na silnicích, což by přineslo problémy. „Věděli jsme díky přesným údajům, že si můžeme dovolit rezervní prostor v nádrži k tomu využít,“ vysvětlil Svejkovský.

Systém, který sdružení obcí buduje, bude stát téměř 40 milionů korun, většinu peněz obce dostaly ze Státního fondu životního prostředí. Kompletně má být hotový v příštím roce. Provoz, který bude stát kolem 2,5 milionu korun ročně, budou platit města a obce. Zastupitelstva už schválila asi polovinu potřebné částky.

První test stěny

Protipovodňová opatření se vybudovala nebo budují i na březích Labe. Ústí nad Labem například v lednu poprvé postavilo mobilní stěnu chránící čtvrť Střekov. Nedokončená protipovodňová vana na druhém břehu řeky zatím povodni zabránit nedokázala, hotová má být až letos.