Co si představíte pod pojmem kmotr?
Kmotra (smích). Mně se vybaví leden roku 2010, kdy jsem se stal kmotrem dcery Jiřího Paroubka při jejím křtu. Pak se mi vybaví kniha a film Kmotr. Snahu některých médií přilepit mi právě tuto negativní nálepku považuji jen za jejich mediální hru a hlavně věcný a naprostý nesmysly.

Znáte se s panem Patrikem Oulickým?
Pana Patrika Oulického znám. Byl, stejně jako já, členem vyjednávacího týmu po krajských volbách. Tam jsem ho viděl poprvé a vyjednávali jsme spolu složení krajské vlády. Působil na mě normálně.

Jak jste napojený na ředitelství silnic a dálnic? Pan ministr Vít Bárta vás obvinil z ovlivňování chodu této významné organizace.
To se zeptejte pana ministra Bárty. Jeho prohlášení nepřišlo podle mne náhodou, bylo to před volbou krajského šéfa ČSSD. Já podal na pana Bártu trestní oznámení a žalobu. Nyní je na něm, aby doložil důkazy pro svá tvrzení. Což se mu nemůže podařit, protože je to celé výmysl.

Co vás momentálně nejvíce živí?
Patří mi na Teplicku nemovitosti, které spravuji, pronajímám a mám z nich výnosy a z toho má rodina žije. Nevlastním žádné stavební firmy ani firmy, které by se zajímaly o nějaké veřejné zakázky. Převážnou část svého majetku jsem získal dávno před tím, než jsem vstoupil do politiky v roce 2002 v pozici náměstka teplického primátora.

Je těžké obhospodařovat majetek v hodnotě stovek milionů korun?
Mám tým spolupracovníků, který se stará o každodenní agendu a provoz. I tak se této oblasti musím osobně věnovat.Jak jdou dnes na prodej reality? Jste majitelem První severočeské realitní, je to tak?
Já s nemovitostmi neobchoduji. Já je nakupoval v době, kdy byl trh otevřenější a nabídka byla větší. Měl jsem odvahu vzít si úvěr a nemovitost koupit. V První severočeské realitní jsem majitelem poloviny obchodního podílu a také jen spravujeme majetek. Nemovitosti nenakupujeme ani neprodáváme.

Vystudoval jste střední průmyslovou školu hornickou. Vy jste se chtěl stát horníkem?
V roce 1985 jsem se pro to rozhodl, tehdy zde v Severočeském kraji byla energetika a hornictví ve velkém rozmachu. Viděl jsem v tom, společně s rodiči, perspektivu a jistotu. Obor, který jsem studoval, se jmenoval povrchové dobývání hnědouhelných ložisek.

V 90. letech jste provozoval v Teplicích diskotéky a kupoval nemovitosti. Zavzpomínejte na tu dobu.
Doba po roce 1989 byla hektická. Já jsem v tom ruce maturoval a měl jít na vojnu. Ale tam jsem kvůli zdravotním problémům nenastoupil, šel jsem na operaci. V říjnu jsem nastoupil do Prahy do nemocnice a v listopadu jsem tam ležel a z okna jsem slyšel demonstrace na Václavském náměstí. Sametová revoluce byla v plném proudu. Na začátku roku 1990 jsem ukončil pracovní poměr v Krušnohorských strojírnách Komořany a začal podnikat.

Čím jste začínal?
V létě 1990 jsem začal provozovat stánky s občerstvením u rekreační nádrže Barbora. Peníze, které jsem vydělal, jsem investoval do kulturního domu v Žalanech. Tam jsem měl vesnickou hospodu, dělali jsme tam zábavy a plesy. Pak jsem se přesunul do centra Teplic, kde jsme pod prodejnou Merkur měli klub pro mladé, takovou diskotéku. Provozovali jsme ji zhruba rok. Pak jsem se začal věnovat nemovitostem, které jsem nakupoval, opravoval a pak prodával.

Takže se dá říci, že první kapitál jste získal prodejem párků a klobás na koupališti?
Ano, klasické občerstvení bylo mé první podnikání.

Prý vás lidé vídali na přelomu 80. a 90. let postávat na teplickém náměstí před budovou Tuzexu. Údajně jste nabízel marky a bony. Co je na tom pravda?
To je stejné jako s tím kmotrem. Jsou to nesmysly, nikdy jsem žádný pouliční vekslák nebyl. Jen jsem v rámci likvidace koupil v roce 1997 budovu, kde Tuzex sídlil. Proto možná ty řeči vznikly.

Jak jste oslavil čtyřicáté narozeniny, které jste měl 20. ledna?
Žádným zvláštním způsobem jsem je neslavil. Byli jsme na večeři s rodinou a přáteli a ještě plánuji, že se setkám s dalšími blízkými lidmi. Žádnou velkou monstrózní oslavu neplánuji, ale třeba spontánně mě něco napadne. Až bude trochu klid a vše to odezní, tak udělám třeba pravou českou zabíjačku.

Berete čtyřicítku jako zlom ve svém životě?
Spousta lidí mi říká, že to jsou první narozeniny, které se počítají a které se mají slavit. V tomto duchu mi například popřál i Jiří Paroubek. Ale já to nijak dramaticky neberu, čísla naskakují každému stejně. Žádnou krizí středního věku netrpím.

Ani politickou krizí netrpíte? Nestal jste se poslancem a nyní jste skončil ve funkci šéfa krajské ČSSD.
Já to cítím věcně, není to žádná tragédie. Za Ústecký kraj se dostalo za ČSSD do parlamentu pět lidí, když Jaroslav Foldyna přeskočil z šestého místa tři lidi. Já měl nakonec více preferenčních hlasů než kandidát Tancoš, který byl přede mnou, ale na jeho předběhnutí to nestačilo. Kdyby se počítaly jen preferenční hlasy, byl bych pátý a stal bych se poslancem. Každopádně není pravda, že mě lidé vykřížkovali. Jinak do poslanecké sněmovny přístup mám, protože úzce spolupracuji s Jiřím Paroubkem.

Neberete to jako váš politický pád?
Předsedou krajské ČSSD jsem byl šest let, když jsem ji přebíral po prohraných krajských volbách v lednu 2005 po Jaroslavu Foldynovi. Tehdy jsme měli podporu kolem 14 % občanů. V roce 2006 jsme získali v parlamentních volbách přes 30 % hlasů, to stejné se nám povedlo v roce 2008 v krajských volbách a ve volbách do Poslanecké sněmovny v roce 2010, kdy jsme získali 26 % hlasů a vždy byli tak nejúspěšnějším českým krajem v rámci ČSSD. Nemám se za co stydět.

Proč jste se tak lehce vzdal postu šéfa krajské organizace ČSSD? Váš kolega Houska mluvil o tom, že jste dostal strach.
Všechno jednou končí a něco nového začíná. Po šesti letech ve funkci krajského předsedy jsem se cítil z této práce částečně unavený a vyčerpaný z častých, uměle vytvořených mediálních kauz kolem mé osoby. Musel jsem se připravovat na celou řadu kampaní, kandidátky a programy pro různé volby, což bylo hodně časově náročné. Proto jsem se již na podzim 2010 rozhodl, že už nebudu kandidovat na post krajského šéfa. Sdělil jsem to delegátům až na konferenci, protože předem to nemělo cenu. Nechtěl jsem vyvolat žádnou hysterii. Ničeho jsem se nikdy nebál, dál pracuji v krajském výkonném výboru.

Jaké funkce ještě tedy máte?
Jsem předsedou místní organizace ČSSD v Teplicích, předsedou okresního výkonného výboru ČSSD v Teplicích, členem krajského a ústředního výkonného výboru ČSSD, poradce poslance Jiřího Paroubka, člen zastupitelstva a rady Ústeckého kraje, člen zastupitelstva města Teplice a předseda představenstva Krajské zdravotní. To, že jsem skončil jako předseda krajské organizace ČSSD, můj vliv na fungování strany neoslabilo, neboť nechci přeceňovat vliv krajského předsedy strany, a to jakýkoliv.

Také si myslíte, jako Jiří Paroubek, že Jaroslav Foldyna nebo Arno Fišera jsou křiváci?
Jaroslav Foldyna byl můj předchůdce a Arno Fišera je můj následník ve funkci předsedy krajské ČSSD. Nechci o nich mluvit v osobní rovině, nic by to nikomu nepřineslo.

Proč si myslíte, že pan Paroubek volil tak ostrá slova?
On si to může dovolit a má pro to věcné důvody.

Co říkáte na to, že se stal ústeckým primátorem Vít Mandík. Znáte ho?

To je věc ústecké ČSSD, pana Mandíka neznám. Poprvé v životě jsem ho viděl až nyní na krajské konferenci.

Bojíte se, že byste mohl přijít o funkci předsedy představenstva krajské zdravotní? V podobném duchu se totiž vyjádřil Arno Fišera.

Nebojím se. Nechci na tato vyjádření vůbec reagovat a komentovat je.

Co říkáte na opakovaně zkoumaný podezřelý nákup předražených přístrojů pro KZ? Naposledy kvůli tomu podal trestní oznámení i ministr financí Kalousek.
Mne to vůbec nevadí, ať se to pořádně prošetří. Jen uvedu fakta: Oznámení o zakázce na nákup zdravotnického zařízení a přístrojů bylo na centrální adresu odesláno 3. 9. 2008 tj. datum vyhlášení. Dne 8. 12. 2008 byla uzavřena smlouva s vybraným uchazečem. Až 17. 12. 2008 jsem se stal předsedou představenstva KZ, a. s. Takže v logice věci já nemohu mít s těmito diskutovanými a napadanými nákupy nic společného. V té době byl předsedou představenstva pan Budjač z ODS a hejtmanem byl pan Šulc z ODS. Nechci nikoho obviňovat, obou pánů si lidsky i pracovně vážím a věřím, že nákupy proběhly v pořádku.

Proč jste vlastně doposud nezačali plnit váš předvolební slib, že z akciové společnosti Krajské zdravotní uděláte opět neziskovou organizaci?
Dohodli jsme se, že budeme fungovat jako nezisková organizace, i když právně zůstaneme akciovkou. Vše, co vyděláme, rozdělíme na platy lékařů a do investic majetku KZ. Myslím si, že se nám to daří. Druhá věc je, že neexistuje právní úprava, která by umožňovala transformaci nemocnic zpět k neziskovým organizacím. Kdybychom to chtěli nyní udělat, stálo by to stamiliony korun.

Jak budete řešit odchod lékařů z nemocnic, už máte plán, nebo vyčkáváte? Vzali byste lékaře zpět? Budou se nějaká oddělení rušit? Jak myslíte, že to celé dopadne?
Jsem pyšný na to, že výpověď u nás podalo asi jen 13 % lékařů. To je výrazně nižší počet než u ostatních krajských nemocnic. S lékaři jednáme, budeme jednat a chceme je u nás udržet. Každopádně jednotlivcům nebudeme přidávat peníze, protože to by nebylo fér. Vytvořili jsme tým, který s lékaři jedná. Také se snažíme získat nové lékaře, máme stipendijní program pro mladé mediky.

Přesto například z ústecké nemocnice má odejít téměř celé oddělení interny, rentgenu a neurologie. Co s tím uděláte?
To bych netvrdil. Se všemi lékaři jednáme, ještě nikam neodcházejí, zatím jsou ve výpovědní lhůtě. Podle mě nakonec neodejdou všichni, část jich zůstane a část jich odejde. Budeme se snažit, aby dopady na pacienty byly minimální, nejlépe žádné.

Prý přispíváte straně z vlastní kapsy. Kolik ročně věnujete ČSSD? Nezmění se to, když už nejste krajský šéf?
Pomáhal jsem straně sponzorskými dary v řádech statisíců korun, byly to peníze především na volební kampaně. Pokud bude mít strana zájem a já možnosti, tak budu pomáhat dál.

Myslíte si, že se Jiří Paroubek někdy vrátí na post předsedy ČSSD?
Určitě se bude dál věnovat politice, bude říkat své názory na politické dění. Jaký to bude mít vývoj, nevím. Dnes je doba velice turbulentní a změny se dějí hodně rychle, takže není nic vyloučeno.
Benda: Ráno běhám se Šlégrem
Když přišel do redakce Deníku, první věci, které jsem si na něm všiml, byla, že byl nějaký hubenější, než před volbami, kdy jsem ho viděl naposledy.
„Každé ráno v sedm hodin chodím běhat s Jirkou Šlégrem na teplický stadion a je to znát,“ pochvaloval si Petr Benda, když zaparkoval své stříbrné Audi.

Byl elegantně oblečený. Černý svetr Hugo Boss, kolem krku módní šálu.
Na stole stála mattonka a dvě skleničky. Nerozpakoval se a než jsme začali s rozhovorem, sám si nalil.
Hned se vyptával, jak ho asi karikaturista nakreslí. Říkal jsem mu, že do toho Radkovi Fettersovi moc nemluvím a ať se nechá překvapit. Uvidíme, jak se sám bude líbit. Každopádně autorizovaná karikatura by nebyla ono, to by asi málokdo schválil.

Rozhovor mi vrátil autorizovaný během několika hodin a moc změn v něm neudělal, jen přidal několik vět. Nějaké jsem stejně musel vypustit, protože by se jinak celý rozhovor na tuto stránku nevešel.
Když jsem se ho vyptával na koníčky, tak zmínil golf. „Golf hraji rád už asi šest let. Věnuji se mu rekreačně, handicap mám 22, ale manželka s dcerou se golfu věnují ještě mnohem více než já,“ prozradil.

Jeden čas se v médiích spekulovalo, že si chtěl do společnosti Golf Resort Barbora, která mu patří, přihrát krajské peníze. Jak to bylo? „Společnost jsem zakládal s dalšími společníky, pak jsem ji spoluvlastnil s bratrem a poté jsme ji prodali. Takže už v ni nefiguruji,“ řekl Benda.