Mráz mě štípe do tváří, ale když se mi podaří zvednout sluncem zaslepené oči k obloze, vidím podobných draků přibližně dvě desítky. Na Adolfově si dali sraz příznivci v poslední době velmi oblíbeného snowkitingu.

Telnice a blízké okolí o víkendu hostila první zimní extrémní závod tříčlenných štafet. „Winter Císař byl první závod extrémních štafet v České republice, možná i na světě, konaný v zimě, a to v disciplínách sjezdové lyžování, běžecké lyžování a snowkite,“ řekl k tomu pořadatel Jiří Růžička.

Centrem závodu, z jehož vítězství se nakonec radoval Dropit.cz team, byl slalomový svah na Zadní Telnici. „Sešlo se nám tu čtrnáct teamů. Tři z nich byly složené z ženy a muže nad čtyřicet let, a jednoho závodníka libovolného pohlaví a věku. Zbytek teamů byl vyloženě mužský,“ dodal Růžička, podle něhož se závod i díky slunečnému počasí povedl a v příštích letech by ho rád opakoval.

Zimní extrém

Po náročném sjezdu čekal závodníky běh na Cvičné louce, kde běžci jeli skicross. Třetí a poslední částí štafety byl závod kolem větrných mlýnů na kitech. Hlavní závod měla doplnit na Adolfově také disciplína BigAir na snowkitu. Ta byla ale pro špatné povětrnostní podmínky zrušena. Přesto se nad zmrzlými loukami vznášely přibližně dvě desítky kitů, jejichž majitelé adrenalinu jednoduše neodolali.

„Závody jsme sice neviděli, ale i tak to stojí za to. Je zajímavé vidět, jak se tu po holých pláních prohání tolik nadšenců. Navíc bez toho, aby ničili ovzduší, nebo byli závislí třeba na vleku,“ těšil se z pohledu na snowkitery Ústečan Pavel Mráček, který na Adolfov vyrazil na odpolední výlet s rodinou. Po závodě proběhla v Telnici afterparty s živou hudbou.

Snowkiter Jaroslav Páv: Pro vítr jedině na Adolfov

Odkud jste na závod přijel?
Z Prahy. Jsou tu na kite téměř vždycky super podmínky, takže se nám vyplatí sednout do auta a přijet.

Jak dlouho se tomuhle sportu věnujete?
Asi šest let. V létě létam paragliding a tohle je jeho nejlepší zimní obdoba.

Kolik stojí vybavení? Jak bych měl se snowkitingem začít?
Pro pochopení pár zákonitostí bych začátečníkům doporučoval nějaký kurz, kde vám mohou vybavení půjčit. Úplně levné to ale není, hodina stojí asi 400 korun. Pak ale víte, že vybavení nebudete kupovat zbytečně. Nafukovací kite stojí asi dvacet tisíc, ale dá se s ním jezdit i na vodě. Prkno přímo určené pro kite může stát taky patnáct tisíc, ale dá se jezdit i na obyčejném prkně za dva a půl tisíce, jako mám já, nebo třeba na lyžích. Pak už jen boty, helma a oblečení.