Asi po kilometru dorazíme k turistickému rozcestníku nad osadou Čeřeniště. U turistického rozcestníku se nám naskytne krásný výhled na malebné údolíčko, v němž leží tato osada, a nad kterým zpovzdálí ční rozhledna Varhošť.

Při dobré viditelnosti si vychutnáme i pohledy na ostatní vršky Českého středohoří, kde směrem na západ vévodí královna Milešovka se svou sestrou Kletečnou a s dalšími středohorskými vrchy. Daleko na západním obzoru je vidět hřeben Krušných hor.

Dub s názvem Marie

Od rozcestníku se vydáme doprava, po červené značce, která nás přivede na kraj osady Němčí (středohorská Sibiř, 606 – 620 m n. m.), což je nejvýše položená osada v Českém středohoří.

Zajímavostí této nevelké, vzorně udržované vísky je krom kapličky a zajímavé stavby vodárny i to, že odtud pochází větrné čerpadlo na vodu, které tuto vísku zdobilo až do roku 1980, kdy bylo převezeno na nádraží „Zubrnice Týniště“. Je to národní kulturní památka.

Cestou od rozcestníku nad Čeřeništěm po mírném výstupu pokračujeme po vrstevnicové lesní cestě. Míjíme státem chráněný dub „Marie“, kde při jisté obrazotvornosti uvidíme (v prastarém kmeni mocného dubu) siluetu Panny Marie.

Těsně před vískou Němčí míjíme vzorně udržovaná boží muka. Cestou se nám v lesních průsecích otevírají výhledy severovýchodním směrem, kde krom dominujících (televizní věže na Bukové hoře, Levínskému Sedlu, rozhledny u Náčkovic) uvidíme úžasné kopce Ronov a Ralsko. Při dobré viditelnosti se nám v dáli zaleskne televizní věž na Ještědu a hrad Bezděz.

Z Němčí, které leží téměř na vrcholu kopce Kukla, pokračujeme dále po červené značce překrásnou přírodou Českého středohoří až do osady Sedlo. Osadu tvoří pár usedlostí, které nás přenesou až do začátku minulého století. Pobíhající drůbež, domácí zvířata na dvorcích, koně, překrásné roubenky, to vše nastoluje tu pradávnou atmosféru. Tu narušují jen zaparkované automobily.

Nedaleko za vískou je odbočka doleva, kudy vede naučná stezka do Brné, ale dá se tudy dojít i do starého opuštěného kamenolomu. Je to překrásné romantické místečko, které stojí za zhlédnutí.

Super výhledy z Vysokého Ostrého

Vrátíme se zpátky na značenou stezku a pokračujeme do Nové Vsi, kde nás zaujme pár velice zajímavých roubených staveb, udržovaná kaplička a obrovská, státem chráněná lípa, která pamatuje hodně, hodně moc!

Zdatnějším výletníkům doporučuji celkem náročný výstup na Vysoký Ostrý, kde je pěkná vyhlídka. Odměnou nám bude překrásný pohled na České středohoří a kouzelný pohled do údolí Labe vinoucí se překrásnou krajinou.

Celkem nenáročný výlet zakončíme v útulné hospůdce v Nové Vsi, kde nás krom čaje, kávy nebo gročku zahřeje i dobrý pocit z krásné procházky.

Procházka těmito místy je báječná v každém ročním období. Všem výlet do zdejších končin vřele doporučuji!

Zpracoval Vladimír Švajgl