Statisícové a později milionové škody. Ty způsobují Dopravnímu podniku města Ústí nad Labem (DPMUL) černí pasažéři. To i přes desítky kontrolních akcí, jež jeho revizoři provádějí společně s městskou i republikovou policií každý rok.

Jen loni takových kontrolních akcí provedl DPMUL celkem 188, z toho velkých celkem 21. Jak uvedl vedoucí přepravní kontroly Milan Hrudka, za loňský rok DPMÚL eviduje 36048 písemných přirážek a 1459 uložených a zaplacených na místě kontroly. „Za rok 2010 tedy škoda na jízdném dosáhla výše 499,24 tisíce korun a na přirážkách 36,048 milionu,“ řekl Hrudka.

Loni pak DPMÚL vybral na pokutách 18,134 milionu korun. Od 1.července 2009 do 31. prosince 2010 dluží černí pasažéři DPMÚL 23,847 milionu korun na přirážkách a na jízdném 343,4 tisíce korun.

Letos, tedy za zhruba jeden měsíc roku 2011, odchytili kontroloři už 2459 černých pasažérů. Přičemž na místě z tohoto počtu zaplatilo pokuty jen 134 nepoctivců. Zbývajících 2325 přirážek muselo být uloženo písemně.

Nové trolejbusy

„Uložená písemná přirážka je ve výši 1 tisíce korun a v případě zaplacení ve lhůtách stanovených v přepravních podmínkách, nebo v případě doložení zapomenuté předplatní časové jízdenky se přirážky snižují,“ dodal Hrudka.

Ústečany tato čísla většinou šokují. „Za to mohlo být, co jsem četla v novinách, takových dvacet nových trolejbusů,“ podivovala se třeba Patricie Melicharová. Město přitom provádí takových kontrol skutečně stovky, podle ústecké mluvčí Ivany Solničkové v roce 2009 poskytla policie strážníky na kontroly dokonce v 388 případech.

„Měsíčně se městská policie podílí na 10 až 12 společných kontrolách,“ popisovala Solničková. „Vedle toho strážníci provádí kontroly v nočních hodinách na vytipovaných linkách se zaměřením na opilce a osoby, jenž narušují veřejný pořádek, či se snaží ničit obecný majetek.“

Poslední kontrolní akce se podle Pavla Bakuleho, ředitele městské policie, uskutečnila uprostřed minulého týdne. „Poskytli jsme na ni celkem 10 strážníků,“ řekl Bakule s tím, že náklady na strážníky v těchto případech nevyčíslují.

Letos zatím celkem město provedlo plánované tři velké kontroly ve vozech MHD a dvě menší, dílčí. Kvůli povodním pak jedna velká a jedna dílčí v lednu odpadla. Prozatím podnik dojednal spolupráci na třech velkých kontrolních akcích každý měsíc. Dílčí kontrolní akce plánuje podnik dle potřeby a možností městské policie.

Včetně lanovky

Příjmy pro rok 2011 přitom dopravní podnik plánuje, podle Tomáše Krause, svého ředitele, v celkové výši zhruba 440 milionů korun. Tato částka zahrnuje veškeré příjmy DPMÚL, tedy i příjmy z uložených přirážek k jízdnému i příjmy z prodeje pohledávek z přepravní kontroly.

Jak Kraus vysvětlil, že z těchto peněz zaplatí podnik veškeré svoje náklady, včetně těch na provoz Lanové dráhy Větruše a investičních nákladů do majetku za asi 60 milionů korun. „Investice jsou stejně jako v předchozích dvou letech prioritně cíleny do obnovy vozového parku autobusů a trolejbusů,“ dodal Kraus.