Stabilizační dohoda umožňovala mírnější podmínky splácení dluhů, které před rokem dosahovaly asi 2,7 miliardy korun. Firma se vloni zotavila z následků hospodářské recese a očekává EBITDA (zisk před započtením úroků, zdanění a odpisů) zhruba 600 milionů korun při tržbách okolo 4,4 miliardy.

Z vyjádření společnosti vyplývá, že nové prodloužení stabilizační dohody by mohlo být poslední. „Budeme ve spolupráci s firmou PriceWaterhouseCoopers usilovat o překlopení stávajících vztahů s bankami a s obchodními partnery do standardního režimu,“ uvedla mluvčí firmy Marie Logrová.

V minulosti firma připustila, že díky stabilizační dohodě mohla splácet své dluhy pomaleji, než bylo domluveno.

V roce 2009 byla firma těžce postižená hospodářskou recesí; tržby jí spadly z 5,1 na asi 3,4 miliardy korun a rok uzavřela se ztrátou 340 mil. Celkové závazky narostly až na 2,7 miliardy a osud firmy závisel na bankách, které dostaly zástavní právo k majetku.

Teď už hlásí Spolchemie zcela opačné výsledky. Za loňský rok utržila podle předběžných výsledků 4,4 miliardy korun, tedy meziročně asi o 30 procent víc, a díky nižším nákladům se dostala do zisku. EBITDA činí podle informací asi 600 milionů korun.

Dobré výsledky se zatím očekávají i pro letošek, protože prý sílí jak poptávka, tak pozice na trhu, díky níž firma může nasadit vyšší marže.

„V první polovině letošního roku očekává firma snížení celkové výše úvěrů o dalších deset %, čímž se dostane do běžné úrovně tuzemské ekonomiky,“ dodala Logrová. Letos by tržby měly přesáhnout pět miliard, což by prakticky vyrovnalo zatím rekordní rok 2008.

Je chemička z nejhoršího venku? Hlasujte!