Na ústecké koleje vyjedou nové elektrické vlaky. Sedm třívozových pantografických jednotek už České dráhy (ČD) objednaly. Poslední by se na kolejích měla objevit do jara 2014.

„Elektrické soupravy budou řešené jako nízkopodlažní a bezbariérové. Výhodou nízkopodlažního řešení a širokých dveří je také zkrácení doby nástupu a výstupu cestujících,“ uvedl mluvčí ČD Petr Šťáhlavský.

V bezbariérovém řešení bude také WC s uzavřeným systémem. Interiér prosvětlený velkými okny bude klimatizovaný.

Na ústeckém nádraží

„Cestující budou mít k dispozici sedačky s textilním potahem. O průběhu cesty dostanou informace prostřednictvím informačního systému. Soupravy budou vybaveny univerzálním prostorem pro umístění kočárků, jízdních kol a objemných zavazadel,“ vyjmenoval výhody nových pantografů Štáhlavský.

V Ústeckém kraji budou vlaky brázdit tratě Litvínov – Ústí a Kadaň – Most – Ústí – Děčín. České dráhy tak plní závazek veřejné služby dle smlouvy s Ústeckým krajem.

Podle mluvčí Ústeckého kraje Magdaleny Hanáčkové se cestující mohou těšit ale i na další novinky. Na lince Ústí – Praha Masarykovo nádraží přibude od prosince další nízkopodlažní motorová jednotka City Elefant. Celkem tam budou čtyři. Počet Regionov zvýší ČD na třiadvacet.

Modernizované vlaky budou do konce roku jezdit také na další lince. „Na lince Ústí západ – Štětí / Lysá nad Labem jsou České dráhy povinny modernizovat interiéry, okna, vodní hospodářství a WC, a to v počtu čtyř třívozových souprav,“ uvedla Hanáčková. „Celkově by do roku 2014 mělo na tratích v Ústeckém kraji přibýt 43 nových nebo modernizovaných vozů. Některé už jezdí,“ dodala mluvčí.

Už aby to bylo

Ústečané už se nemohou nových vlaků dočkat. „Úroveň cestování se na železnici zvedá, ale jen velmi pomalu. Počmárané sedačky a špinavé záchody stále nejsou ničím výjimečným,“ hodnotil České dráhy Ústečan Pavel Krátký.

I to ale Ústecký kraj sleduje. V loňském roce dle Hanáčkové proběhlo celkem 14 kontrol zaměřených na kontrolu smluvních povinností ČD.

„Zkontrolováno bylo celkem 38 vlaků, přičemž byla udělena jedna pokuta ve výši pět tisíc korun za znečištěnou vodu na toaletě.

Ostatní kontroly proběhly bez závažnějších nedostatků,“ dodala krajská mluvčí s tím, že poslední kontrola proběhla 20. prosince loňského roku.

VIZUALIZACE: