Město, kde nic nevydrží. Tak vidí Ústí nad Labem Jan Koutník, manažer euroAWK.

Firma loni koncem léta instalovala na ústeckých zastávkách městské hromadné dopravy 20 nových skleněných přístřešků.

Ani ne po půl roce jsou 3 z nich poničené, z toho 1 úplně na odpis, a většina zbývajících počmáraná. Netknuté zůstaly jen ty v bezprostředním centru, u divadla a u obchodního domu Labe.

„I v jiných městech zaznamenáváme na našich přístřešcích škody, ale Ústí ve vandalismu suverénně vede,“ tvrdí Koutník. ČTĚTE TAKÉ: Mladí sprejeři ničí zastávky

Nejhůře dopadla zastávka naproti bývalému kinu Hraničář. Zatím neznámý pachatel nejen rozbil zadní skleněnou stěnu zdejšího přístřešku, ale také ohnul celou konstrukci. „To těžko někdo nebo i víc lidí udělalo ručně, konstrukce je masivní. Musel do toho narazit nějakým strojem,“ míní Koutník.

Případ šetří policie. „Vlastník jej nahlásil 21. ledna a je dosud ve stádiu prověřování,“ uvedla Zuzana Najmanová z ústecké policie s tím, že škoda byla vyčíslena do 20 tisíc korun.

Podle euroAWK ale nakonec bude škoda větší, asi dvojnásobná. Po prozkoumání stavu totiž firma zjistila, že přístřešek nepůjde opravit, ale bude jej nutné celý vyměnit. Zastávky ústecké MHD potřebují nový kabát

S vytlučenými skly skončily také dvě zastávky na Střekově. A řadu dalších opakovaně „zdobí“ různé malůvky, nápisy či plakáty a inzeráty. „Třeba v Krásném Březně naproti pivovaru je přístřešek plný čmáranic,“ upozornila Eliška Cesarová z Neštěmic.

Koutník připustil, že nejen tam mají se sprejery a vylepovači problém. „Jejich výtvory se objevují po celém městě, nejhorší je to asi v Doběticích. Odstraňujeme je prakticky denně, ale za chvíli jsou tam zase. Čekáme, až se víc oteplí, pak uděláme generální úklid,“ slibuje Koutník.

Sám ale pochybuje, že to bude k něčemu na delší čas. „Osobně jsem chytil při činu dva mladíky na zastávce pod Městskými sady. Ještě byli drzí, dal jsem jim co proto. Bohužel, kolem stáli lidé, dívali se na ně a nikoho to nezajímalo,“ nechápe Koutník.

„Stejně s nimi nikdo nic neudělá. Většinou jsou mladí, beztrestní. Jednou jsem hnal tak čtrnáctiletého výrostka, který se chtěl zvěčnit na zeď našeho domu, a on mi začal vyhrožovat. Druhý den jsem měl propíchané gumy u auta, viník se nikdy nenašel. Od té doby si už prsty nepálím,“ postěžoval si důchodce ze Severní Terasy. Ani jméno si raději zveřejnit nepřál.

Ředitel městské policie Pavel Bakule řekl, že pokud strážnici sprejery přistihnou, předávají je státní policii pro podezření ze spáchání trestného činu poškozování cizí věci. Podle výše škody pak incident pro viníka končí jejím uhrazením a pokutou za přestupek, nebo i vězením až na jeden rok. „Pokud jde o děti, náhradu škody mohou poškození vymáhat po jejich rodičích,“ uvedl Bakule. GLOSA: Modlete se a Ježíšek vám zastávky nadělí

EuroAWK si v polovině minulého roku od města Ústí pronajala 132 zastávek, na 105 z nich by měla do dvou let instalovat nové přístřešky. Přes problémy s prvními 20 již postavenými na smlouvu rezignovat nehodlá. Právě prý sestavuje seznam dalších 40, které budou následovat letos na jaře.

„Vybíráme ty, kde jsou stávající přístřešky v havarijním stavu,“ řekl Koutník. Podle něj jsou takové například v Krásném Březně nebo na Severní Terase. Výběr pak ještě bude schvalovat magistrát. O těch, které projdou obnovou, by mělo být jasno zhruba do měsíce.