Vyrušili jsme ho při hodině klavíru v ZUŠ Neštěmice, učitelkou mu je zde vlastní matka Renata Fričová.

A jakou učitelkou! Pod jejím vedením o víkendu triumfoval v Brně v prestižní Mezinárodní mozartovské soutěži pro mladé klavíristy do 11 let Amadeus. Být pro mezinárodní porotu mezi 62 dětmi ze světa absolutním vítězem, to už je něco!

Renata Fričová si navíc odvezla, jako loni ze soutěže Pianoforte v Ústí, Zvláštní ocenění pro pedagoga za nejlepší přípravu žáků. A gymnazistka stejného jména, šikovná a ambiciózní Romanova sestra, pro níž to byla už poslední šance soutěžit na Amadeovi, byla 3. ve své kategorii. „Chci být jako ona. Je můj vzor,“ přiznal Roman. Trochu paradox, skončil–li lépe. Dal do toho všechno.

Jako patriot nejsem sám, kdo je na něj hrdý. Fandí mu i žáci ZUŠ Neštěmice. „V 5. kategorii Amadea hrála Eva Strejcová, vítězka celostátní soutěže Junior note Prague 2010. Splnila očekávání a získala 3. cenu. Podle vyjádření své učitelky nás v nejbližších měsících ještě hodně překvapí,“ řekl včera Jan Beneš, ředitel ZUŠ Neštěmice.

Také mladý vítěz umí překvapit. Na otázku, co jej brzo s klavírem čeká, řekl pyšně: „Koncert tatínka v pátek v Národním domě v Ústí. Půjdeme si to tam užít – i podpořit ho,“ řekl školák. Vyjádřil tak, co je pro rodinu samozřejmé. I Roman Frič svým úspěšným dětem drží palce.

A co ještě desetiletého Romana čeká? Hned tři velká hraní v zahraničí. „Vítězství totiž s sebou přináší prestižní koncert ve Vídni, Salcburku a Augsburgu,“ prozradila jeho učitelka i maminka. „Absolutní vítěz má tu čest hrát Mozartův klavírní koncert s Brněnskou filharmonií,“ dodala s neskrývanou hrdostí v hlase.