Tu chce otevřít v příštím roce ve zrekonstruované budově ústeckého muzea. Na projekt si může vzít úvěr, zaručí se za něj město Ústí. Rozhodli o tom jednomyslně městští zastupitelé na svém mimořádném jednání.

Rychlá půjčka

Collegium Bohemicum sice získalo na projekt dotaci 12 milionů korun, ale peníze bude dostávat až zpětně. Na předfinancování potřebuje úvěr, zhruba 4 miliony korun. A to rychle, už na konci června má mít projekt hotov. Ve stejné době se otevře i muzeum.

„Jsem ráda, že to tak dopadlo,“ řekla po hlasování zastupitelů ředitelka Collegia Bohemica Blanka Mouralová. Před nedávnem totiž způsobila žádost společnosti, aby město převzalo záruku za potřebný úvěr, rozkol v koalici (ČSSD, ODS, SZSP), který vyvrcholil zablokováním řádného jednání zastupitelstva před dvěma týdny.

Schůzi zrušily ODS a SZSP za pomoci několika hlasů z opozičních řad TOP 09 a Severočeši.cz, když neschválily její program. Náměstek primátora Jan Řeřicha (ODS) obstrukci odůvodnil tím, že koaliční partner ČSSD nezařadil tento bod do programu, přestože jeho projednání je nutné a spěchá. Varoval, že by město mohlo přijít i o dotaci 337 milionů na rekonstrukci muzea, kdyby byl projekt Collegia Bohemica zmařen.

ČSSD oponovala, že pro tak závažné rozhodnutí nemá dosud dost informací. Chtěla jednat teprve, až je dostane s tím, že je čas do konce února.

Sociálně demokratický radní Arno Fišera argumentoval, že pokud má město dát garanci, musí být jasné, za co ručí, na jakou dobu to bude a hlavně, co by pro město znamenalo, kdyby obecně prospěšná společnost sice připravila projekt expozice, ale nezískalo pak nakonec dotaci na samotnou realizaci, která přijde na 30 až 50 milionů korun.

Vyjádřil obavy, aby ji pak město Ústí nad Labem nakonec nemuselo financovat samo.

Přínosný odklad

Na mimořádném jednání už zase koalice byla jednotná. Radní ČSSD Pavel Dlouhý si pochvaloval, že dvanáctidenní odklad byl přínosný. „Proběhla jednání a dostali jsme odpověď na všechny zásadní body. To nám umožní hlasovat pro,“ řekl. Fišera dodal, že ani předtím sociální demokraté nezpochybňovali duch projektu, jen formu.

Zastupitele přijel informovat o věci i poslanec a předseda správní rady Collegia Bohemica Petr Gandalovič (ODS).

Ujistil, že Ústí v žádném případě nic platit nebude. Společnost podle něj už jedná o financování rozsáhlé expozice, která se bude rozkládat ve dvou patrech muzea, se státem. Sliboval, že bude přínosná nejen pro česko-německé vztahy, ale také díky ní získá věhlas ústecké muzeum, změní se v instituci mezinárodního významu.

Přesvědčil opozici

Petr Gandalovič dokázal přesvědčit i opozici včetně komunistů, takže nakonec pro garanci města za úvěr hlasovali všichni přítomní ústečtí zastupitelé.