Ústecká univerzita má nového rektora. René Wokouna včera jmenoval prezident Václav Klaus. Do funkce Wokoun oficiálně nastoupí 1. března a stane se tak pátým rektorem Univerzity J. E. Purkyně (UJEP).

„Nervózní jsem nebyl, ale trému má trochu každý. S panem prezidentem se ale známe z VŠE, takže k obavám nebyl důvod,“ řekl po ceremonii Wokoun. Ve své krátké řeči vyzdvihl, že ústecká univerzita už má jméno, nyní bude potřeba jít ve šlépějích vědeckého výzkumu.

„Jmenován jsem byl jako jediný, jinak bylo vše standardní a bez problémů,“ komentoval průběh jmenování budoucí první muž ústecké univerzity.

„Jsme rádi, že univerzita bude mít vedení a že se inaugurace stihla do 1. března. Rektor tak může nastoupit opravdu hned na začátku svého funkčního období,“ řekla mluvčí a kancléřka univerzity Jana Šiková.

René Wokoun ve funkci vystřídá Ivu Ritschelovou, která stála v čele UJEP od roku 2007. Mandát od Václava Klause dostal Wokoun do konce února 2015, tedy na čtyři roky.

Kdo je René Wokoun?
Prof. RNDr. René Wokoun, CSc. je od loňského roku na ústecké univerzitě pověřen řízením projektu VYCERRO. Od roku 1993 působí na Národohospodářské fakultě VŠE v Praze. V minulosti působil také na Masarykově univerzitě v Brně, nebo Geografickém ústavu akademie věd.

Ačkoli nového rektora lidé z ústecké univerzity zatím moc neznají, říká se o něm, že je dobrý ekonom a mohl by výrazně dopomoci k dostavbě kampusu.

Dle Ritschelové, která nyní předsedá Českému statistickému úřadu, to ale ještě bude běh na dlouhou trať. „Multifunkční centrum a budovy filosofické fakulty by v průběhu následujícího období dokončit mohl. Pak přijde na řadu budova přírodovědecké fakulty,“ odhadovala.

René Wokoun neměl ale jednoduchou ani samotnou volbu kandidáta na rektora. Její průběh narušovali stížnosti, kterým předcházelo nepřijetí kandidatury vedoucího katedry politologie a filozofie filosofické fakulty Daniela Kroupy.

Ten teď říká, že osobní ambice na post rektora neměl, nepřijetí jeho kandidatury proto neřeší. „Mrzí mě ale jevy, které volby provázely. Nekultivovanost,“ komentoval to Kroupa.

Ten prý doposud nezaznamenal žádnou diskriminaci, nebo nebo jiné problémy související s tolik propíranými volbami. „Naše fakulta nedostala vnitřní granty, ale jestli to s tím souvisí, to opravdu nevím,“ dodal vedoucí katedry.