Není jedovaté jako vepřové z Říše, ani životu nebezpečné jako vysoké napětí ve společnosti. Jenom maličko zdržuje. Věci nemají ten správný spád a pak se použije JTN-01 (Já tam tehdy ještě nebyl, Já už tam jednatele nedělám….)

JTN je také nepedagogické. Nezapomínejme, že úředník je tu pro lidi. A když mu lidi nedají šanci, aby jim mohl sloužit, protože použijí JTN-02 (Já to neřeším, Já tomu nevěřím, že se něco změní, Já se do to plést nebudu), tak se pravdu o výši městského dluhu, ani důvody proč se CPI-parkoviště firmě jednoduše odpustí, ale o pár týdnů později město málem kupuje pěkně předraženě jiné (za dalších 20 milionů), nedozvíte nikdy. Nehoněný úředník pak bourá skoro tři roky a kácí bez povolení, ale kus za 60 tisíc.

Pochopitelně, máme plné právo nechtít vědět. Možná je to tak lepší. A určitě pohodlnější. Pro obě strany. Protože úředník je stejně líný jako každý normální člověk. I ouřada je jenom člověk. Na to nezapomínejme, když máme občas chuť na pivní řeči o defenestraci. A právě proto, že i on je jenom člověk, nedělá nic. Je-li maličko aktivnější, vymýšlí si neuvěřitelná čísla o provozu kosmodisku a zajímavé recepty.

Nemají sice tyhle super-zprávy takový říz jako řeč čísel, dokonce ani takový, jako to naše pivínko, ale budiž. Vždyť, kdo se moc ptá, málo googlí. Jenže bez ptaní se pravdu nedovíte (a na úřadě nenagooglíte) …

Tak co, dáme ještě jedno? Proč ne? A tenhle znáte? – VV prej vymysleli, že kdo nemá děti, bude mít nižší důchod. No, v tom případě by ale ti, co přivedli na svět Kalouska, veverky a Vondru, měli přijít o celej! A i tady na severu by se pár takových našlo…

Jaroslav Achab Haidler