„Pokud vše dobře dopadne, v pondělí bychom měli převzít hotovou budovu,“ potvrdil ředitel muzea Gustav Krov. Hned v úterý pak vypukne velké stěhování muzejních exponátů. Zaplnily by stovku kamionů.

Již včera ale do muzea začala specializovaná firma vozit věci do depozitáře.

ČTĚTE TAKÉ:
Fotogalerie: Instalace nového nápisu Museum

„Jsou to ty nejtěžší kusy kamenů a soch,“ uvedl pracovník muzea Václav Houfek.

Nyní se muzejníci po bezmála pěti letech přežívání v provizorních podmínkách v objektu na bukovském rondelu vrátí do svého. Stěhování ovšem nebude žádná hračka.

„Počítáme, že přemísťování exponátů potrvá asi do poloviny dubna. Pak nastane ještě náročnější fáze, jejich třídění a ukládání,“ řekl Krov.
Vše musí být naklizené v červnu, polední červnový den zrekonstruované muzeum slavnostně otevře brány. Termín nelze posunout, jeho dodržení je jednou z podmínek dotace, o kterou by jinak město mohlo přijít.

Přípravy na stěhování vrcholí, většina sbírek už čeká zabalena. Jejich odnášení z dosavadního objektu usnadní venkovní výtah, který na něj stěhovací firma instaluje. A i když je množství sbírkového materiálu, celkem asi dvě stě tisíc jednotek, spočítáno na kamiony, přímo ty je do staronového sídla odvážet nebudou. „Musí to být menší nákladní auta, kamiony by neprojely do atria muzea,“ vysvětlil Krov.

Vše se bude odehrávat za přísných bezpečnostních opatření. Aby artefakty, často unikátní, nepřišly k úhoně, na to vedle muzejníků budou dohlížet také muži zákona.

„Už jsem na to muzeum docela zvědavý, určitě se tam půjdu podívat. V Ústí se neděje moc věcí, kterým by šlo tleskat, ale zrovna téhle akci ano,“ pochválil výsledek Ústečan Zdeněk Černý.

„Když byl ten barák tak dlouho prázdný a nic se tu nedělo, bál jsem se, co s ním město zamýšlí. Jestli ho nechce prodat. Ale naštěstí to dopadlo dobře,“ dodal Černý.

Rekonstrukci muzea město zahájilo v dubnu roku 2009. Původně ji plánovalo už v roce 2006, ale investici nakonec z finančních důvodů odložilo.

Sice na ni získalo dotaci od státu 65 milionů korun, ale ze svého rozpočtu by muselo přidat přes čtvrt miliardy, protože i nejlevnější firma tehdy chtěla za práce přes 300 milionů korun. Za dva roky poté Ústí získalo příslib dotace z Evropské unie, 337 milionů korun.

„Jde o doposud nejvyšší částku, kterou Ústí dostalo na jednotlivou akci,“ pochvaloval si tehdejší primátor Jan Kubata. A v následujícím roce pak město akci odstartovalo. Její náklady se mezitím už vyšplhaly přes 400 milionů korun. Vybraný zhotovitel, ústecká firma Insky, nabídl cenu 396,5 milionu korun a dalších 22 milionů měly spolykat související nestavební práce.