"Největší znečišťovatelé tak musí omezit výrobu, staří lidé a děti by měli omezit pobyt venku," informoval o tom Český hydrometeorologický ústav.

Signál regulace vyhlašují meteorologové, když na některé z měřících stanic překročí čtyřiadvacetihodinová koncentrace polétavého prachu 150 mikrogramů na metr krychlový. Povolený denní limit prašného aerosolu je 50 mikrogramů na metr krychlový.

Regulace podle krajského úřadu platí pro správní obvody obcí s rozšířenou působností Bílina, Děčín, Chomutov, Kadaň, Litoměřice, Litvínov, Most, Roudnice nad Labem, Teplice a Ústí nad Labem.

Signál regulace byl v Ústeckém kraji během letošní zimy vyhlášen potřetí. O rok dříve přitom nebyla vyhlášena ani jednou a odborníci tehdy soudili, že problémy se smogem už se kraje netýkají.

Lidé s dýchacími nebo srdečními potížemi, staří lidé a děti by v těchto dnech měli omezit pobyt venku a venkovní sportování. Větrat by se mělo jen krátce a intenzivně. Lidé by si měli zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, a měli by se vyhýbat zakouřeným prostorám.