Již pátý měsíc běží zcela specifický a ojedinělý projekt „Jsme sousedé – seriál pořadů z česko-saského pohraničí“.

Cílem projektu bylo a je odstraňování neviditelných bariér, nejen jazykových, ale hlavně komunikačních a informačních, a to v příhraniční oblasti česko-sasko. Jak a zda-li se to daří, se můžete přesvědčit sami, shlédnutím některého z pořadů „5 minut v Česku“ a „5 minut v Sasku“ na www.5minut-online.eu a to pro Čechy o Sasech v Sasku a pro Sasy o Češích v Česku.

To vše v titulkované podobě, což prohlubuje porozumění také sblížením jazyků. Celý projekt je podporován z fondů Evropské unie (Cíl 3 – Ahoj sousede / Ziel 3 – Hallo Nachbar).

Jedno téma – 2 úhly pohledu, za „5 minut“

Chtěli byste se vydat na výlet a to nejen po okolí, ale třeba i za hranice? Zajímá Vás jak žijí naši sousedé od školkového věku, přes školy, až po slasti a strasti našich nejstarších spoluobčanů?

Chtěli byste se pokusit získat práci v Sasku nebo Vás jen zajímá, jak to zde na pracovním trhu chodí, nebo jak jsou na tom naopak Sasové pracující v Severních Čechách? Chtěli byste vědět, jak probíhají Vánoce za hranicemi, či jaké zimní sportovní trendy ovládly česko-saskou oblast? Myslíte, že problémy s lékařským personálem máme jen u nás?

Na všechny tyto a mnohé další otázky Vám odpoví pořady „5 minut v Česku“ a „5 minut v Sasku“ a také naše internetové stránky. Vysílání můžete shlédnout nejen na internetu, ale také v regionálním vysílání na R1 Lyra.

Soutěže o ceny  a reakce v ČR i SRN

V rámci projektu probíhá také soutěž o ceny, které v příhraničním regionu jistě oceníte ( překladače, přehled německé i české gramatiky, ale také cibulákový porcelán a další). Soutěže se účastní diváci nejen z česko-saského regionu, ale také lidé z různých měst celé naší i německé republiky.

Na otázky odpovídají jak jednotlivci, tak i například obyvatelé dětského domova v Ústí nad Labem. Nejen díky soutěži má pořad mnohé kladné odezvy i konstruktivní připomínky, což tvůrce těší a s povděkem to kvitují.

ZPRACOVALA Johana Štroblová