Na mnoha místech jsou překračovány povolené koncentrace polétavého prachu V regionu stále platí signál regulace, během kterého musí podniky regulovat výrobu.

Radek Tomšů z ústecké pobočky Českého hydrometeorologického ústavuv neděli řekl, že signál nebude odvolán dříve než právě v ten den.

Signál regulace meteorologové vyhlašují, když průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prachu překročí 150 mikrogramů na metr krychlový. V současnosti se podle Tomšů v regionu většinou pohybují mezi 120 až 140 mikrogramy.

Vysvětlil, že meteorologové musí podle předpisů s odvoláním regulace 24 hodin čekat. Navíc koncentrace prý ještě mohou stoupnout, hlavně v noci ze soboty na neděli.

V současné době je nejhorší situace v Mostě, kde okamžité koncentrace dosahují 154 mikrogramů na metr krychlový. Podle výsledků měření meteorologů je špatná situace i v centru Teplic, Ústí nad Labem a Děčíně.

Stav regulace je v kraji vyhlášen už potřetí tuto zimu. Loňskou zimu nebyla smogová regulace vyhlášena ani jednou. Lidé by v těchto dnech měli větrat jen krátce a intenzivně. Měli by také zvýšit přísun vitaminů, zejména vitaminu C, a měli by se vyhýbat zakouřeným prostorám.