„Kompletní uzavření porodnického oddělení se nevztahuje na provoz porodnické ambulance, včetně poradny pro rizikové gravidity. Ta je nadále maminkám otevřena,“ uvedl mluvčí ústecké nemocnice Jiří Vondra.

Důvodem celkového uzavření porodnice je rekonstrukce oddělení šestinedělí, kde leží maminky i miminka po porodu.

„Po rekonstrukci bude stavebně oddělena jednotka intenzivní a resuscitační péče od jednotky intermediární péče, což lépe bude vyhovovat hygienickým požadavkům,“ doplnil mluvčí.

Ústecké oddělení novorozenecké jednotky intenzivní péče, kde pečují hlavně o nezralé novorozence, je druhým po mostecké porodnici v kraji. „Na naše oddělení jsou svážena miminka nejen z Ústeckého kraje, ale také z části Libereckého kraje,“ uvedla vrchní sestra Lenka Nováková.

I když se porodnice uzavírá až dnes, některé ústecké maminky v tomto týdnu už raději odjížděly rodit do okolních porodnic.

„Rozhodli jsme se včas zvolit litoměřickou porodnici. S miminkem ležíte v porodnici i pět až šest dní. Kdybychom se délkou pobytu trefili do uzavření, tak by nás museli stěhovat a rozhodl by lékař podle volného místa, do které z okolních porodnic bychom byli se synem převezeni. Takhle máme jistotu, že zůstaneme v litoměřické porodnici celý pobyt,“ uvedla čerstvá maminka Radka Bendlmayerová.

Budoucí maminky, které přijedou do ústecké porodnice na poslední chvíli, nemusí mít strach, že by o ně nebylo postaráno. „Služby porodních asistentek, stejně jako lékařů jsou i v době uzavření porodnice zajištěny po dobu 24 hodin,“ ujistila Iva Černá, vrchní sestra gynekologické kliniky.