Nad stavbou paroplynové elektrárny v Úžíně stále visí otazník. Jasno není ani po poslední návštěvě ředitele Divize výroba ČEZ Vladimíra Hlavinky u ústeckého primátora Víta Mandíka a hejtmanky Jany Vaňhové.

„Vše mám rozpracováno v rámci projektových příprav a zatím nebudeme celou věc komentovat,“ uvedl mluvčí ČEZu Ota Schnepp s tím, že ústecký primátor bude o dalším vývoji informován.

„Předmětem projektových příprav a variant řešení je komplexní posouzení zásobování energiemi v celé lokalitě, včetně zdroje v Teplárně Trmice. Další vývoj bude záviset na řadě faktorů, mimo jiné na dostupnosti hnědého uhlí,“ dodal Schnepp.

Podle mluvčí magistrátu Ivany Solničkové se přitom na posledním jednání o paroplynové elektrárně vůbec nejednalo.

„Byla to jen informativní schůzka, jejímž cílem bylo představit vizi v dlouhodobém horizontu v celém kraji i v Ústí. O výstavbě elektrárny v Úžíně se nejednalo,“ uvedla Solničková.

Paroplynová elektrárna Úžín
Podle původního projektu má elektrárna s výkonem 400 MW stát 5 miliard korun. Již v roce 2008 podepsalo 7200 Ústečanů petici proti výstavbě této elektrárny.

Společnost ČEZ podle ní informovala primátora o tom, že má v plánu snížit ekologickou zátěž v Ústí.

S komisí, kterou pro tuto záležitost zřídil minulý primátor Jan Kubata, ale zatím Mandík zřejmě nepočítá. „Co se týče komise, vyžádá-li si to situace, pak je možné, že bude zřízena,“ uzavřela Solničková.

Současnou komisi přitom oficiálně nikdo nerozpustil. „Starému primátorovi jsme zřejmě nestáli za to, aby nám řekl díky a komisi rozpustil. A nový o naše služby a stanoviska zřejmě nemá zájem,“ komentovala to Eliška Cesarová, jedna z členů komise, jejímiž členy byli také odborníci Fakulty životního prostředí ústecké univerzity a zástupci ministerstva.

Cesarové je také divné, proč město tvrdí, že o paroplynové elektrárně s energetickou společností nejednalo, když ČEZ na toto jednání sám upozornil. „Vypadá to, že město má zájem na tom něco tajit,“ domnívá se.

„Výstavba paroplynové elektrárny v Úžíně je věcí jednání mezi společností ČEZ a městem Ústí,“ řekla mluvčí kraje Magdalena Hanáčková.

Záležitostí krajského úřadu je v tomto případě vyjádření se v procesu EIA a případně vydání integrovaného povolení. „O to ale v této fázi nikdo nepožádal, na to je ještě brzy,“ dodala mluvčí.