Regulace je vyhlášena už počtvrté tuto zimu. Meteorologové neočekávají, že by signál regulace mohl být brzy odvolán.

Podle informačního systému ČHMÚ je nejhorší situace v Lomu na Mostecku, kde dosáhly koncentrace polétavého prachu až 270 mikrogramů na metr krychlový, což je více než pětinásobek zdravotního limitu.

„Koncentrace budou v nejbližších hodinách a dnech rozkolísané. Nečekáme rychlý pokles, který by umožnil něco udělat s vyhlášenými signály,“ dodal vedoucí Regionálního předpovědního pracoviště pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) v Ústí nad Labem Martin Novák.

Koncentrace prachu nad Podkrušnohorskou pánví rostly od nedělního odpoledne a nad ránem vytáhly i čtyřiadvacetihodinové průměry nad 150 mikrogramů na metr krychlový, což je hranice pro vyhlášení regulace. Největší hodnoty zaznamenávají stanice v Lomu a v Mostě, ale ani na ostatních nesplňuje vzduch zdravotní normy.

Smogová regulace byla vyhlášena už v pátek a meteorologové se tehdy obávali, že vydrží až do počátku tohoto týdne. Zlepšené rozptylové podmínky ji sice umožnily v neděli ráno odvolat, ale jen nakrátko.

Loňskou zimu nebyla vyhlášena ani jednou a odborníci soudili, že smogové problémy se kraje už netýkají. Lidé by v těchto dnech měli větrat jen krátce a intenzivně. Měli by také zvýšit přísun vitaminů, vyhýbat se zakouřeným prostorám a omezit tělesnou námahu.