Petr Janák, sám v plném invalidním důchodu, vystudoval trenérskou školu se zaměřením na veslování. Při jedné z přednášek dostal nápad a šel tvrdě za ním.

Dnes mezi veslařskou omladinou dvakrát týdně pilně trénuje skupinka handicapovaných sportovců. Tahounem skupiny je nevidomý Václav Fabián, který už překročil sedmdesátku.

Skromně pomlčí o svém titulu mistra světa v silovém trojboji a dře na veslařském trenažéru. Do Vaňova dojíždí sám z Děčína, aby se zde setkal se svým kamarádem Ottou Hofmanem z Krásného Března.

V loňském roce si celá skupina poprvé vyzkoušela, jak chutnají závody Českého poháru na veslařském trenažéru a letos poprvé bodovali.

Hrdý trenér Petr Janák to komentoval následovně: „Za kategorii zrakově postižených byl druhý Václav Fabián a bronz vydřel Otta Hofman. Ve skupině mentálně postižených dokonce vyhrál náš Petr Benácký, bronz bodově uhájil jeho kamarád Stanislav Šuruček.“

Na následném mistrovství republiky jeho svěřenci také uspěli. „Kluci byli trochu unavení z cesty vlakem do Olomouce, ale bojovali jako o život. Václav Fabián má stříbro, Petr Benácký také stříbro a bronz za třetí místo připojil ještě Miloslav Malý.“

Veslaři mají ve vaňovské klubovně 10 moderních trenažérů a každý si vede vlastní záznam o ujetých kilometrech (osmdesátiletý Jindřich Janus ujel za loňský rok neuvěřitelných 1600km na trenažéru).

„Později se přechází na umělý kanál a potom šup do vln. Zrakově postižení mají svou čtyřku s kormidelníkem, mentálně postižení mají novou loď s plováky. Už aby byl duben,“ těší se Janák.

Zpracoval Miroslav Vlach