Pomůže přitom jakási česneková Noemova archa, tedy Výzkumný ústav rostlinné výroby, který pravý český česnek uchovává ve svém genofondu.

Nemálo hospodyněk si v posledních letech stěžovalo na to, že jejich guláši chybí kvalitní česnek a musely se spokojit s tím, co nakoupily v obchodě. Tedy hlavně česnek dovezený z Číny, který od poloviny 90. let velmi rychle vytlačil z regálů domácí odrůdu.

Kilo českého česneku bylo v roce 1995 možné pořídit za 70 korun, ale čínskému dovozu v ceně 45 korun nemohl konkurovat.

Po tomto souboji se v Česku přestal česnek téměř pěstovat a cena dovezené zeleniny se vyšplhala na dnešních 160 korun. „Lidé jsou dnes ochotní si za mnohem kvalitnější česnek připlatit,“ uvedla mluvčí Agrární komory Eugenie Línková s tím, že domácí produkci je dnes možné pořídit asi za 190 korun.

Pomohou vědci

Pomocnou ruku českým zemědělcům podává Výzkumný ústav rostlinné výroby, který ve svém fondu uchovává největší sbírku česneků na světě. „Ústav zemědělcům poskytne odrůdu pravého českého česneku. Na nich pak bude, aby si jej namnožili. Odhaduje se, že za čtyři až šest let by se český česnek mohl pěstovat na původní ploše z roku 1995,“ vysvětlila záměr výzkumníků a zemědělců Línková.

V roce 1995 se podle údajů Zelinářské unie česnek pěstoval na 700 hektarech. Po cenovém útoku klesla plocha, na níž se česnek v České republice pěstuje, zhruba na desetinu.

„Velmi vítám tuto možnost rozšířit produkci česneku na českých a moravských polích. Farmářské trhy nám jasně potvrdily, že naši spotřebitelé už nechtějí náhražky a mnohem méně kvalitní produkty ze zahraničí. Česnek je toho jedinečným příkladem,“ řekl Jan Veleba, prezident Agrární komory a dodal, že každý týden dostává v poslední době do sídla komory dotaz, proč se u nás přestal česnek pěstovat.

Zelenina, která léčí

Česnek však nenachází místo pouze v kuchyni, ale také v lékařství. Na větší produkci se proto těší i farmaceutické firmy.

„Český česnek je ve světě velmi známý. Bude však trvat řadu let, než se podaří obnovit zdecimovanou sadbu. Doufáme, že pro farmacii bude k dispozici do tří let,“ řekl Martin Dindoš ze společnosti Allivictus. Dodal, že vytvoření sadby bude drahé, protože pěstování česneku je velmi náročné. (via)