K tomu ještě rekonstrukce 50 zastávek a případně i modernizace trolejbusového obratiště.

To jsou ústecké plány na modernizaci městské hromadné dopravy. Dosud byly jen na papíře, město na ně nemělo peníze.

A teď je může začít realizovat, získalo totiž dotaci z Evropské unie a částečně i od státu, téměř 300 milionů korun. Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad ji schválila 25. února.

ČTĚTE TAKÉ:
V Ústí nic nevydrží! Rozhodně to platí pro zastávky MHD
Mladí sprejeři ničí zastávky

A teď je může začít realizovat, získalo totiž dotaci z Evropské unie a částečně i od státu, téměř 300 milionů korun. Regionální rada regionu soudržnosti Severozápad ji schválila 25. února.

„Město Ústí nad Labem předložilo nejrozsáhlejší plán s celkovými výdaji 514 milionů korun,“ potvrdil Vojtěch Krump, mluvčí rady s tím, že Regionální operační program (ROP) Severozápad podpoří ústecké investiční akce částkou 296 milionů korun.“

Podle města je modernizace MHD projektována v rámci integrovaného plánu rozvoje města, tedy IPRM. Jeho součástí byly četné stavby a rekonstrukce v centru města, například Městské sady nebo stavba lanovky na Větruši, případně sportoviště v místě bývalého sektorového centra na Severní Terase.

Ústečané přirozeně masivní modernizaci MHD vítají. „No konečně také investují do něčeho užitečného,“ dal se slyšet třeba Jakub Král. „Jsem jen zvědavý, kdo to bude provádět, nějaká spřátelená firma? Nebo se zase objeví hláška, že je projekt předražený? A kde vezmou peníze na dokončení investice, když je město nemá?“ zajímal se.

Ivana Solničková, mluvčí ústeckého magistrátu, k tomu uvedla, že dotace činí 51 procent. „V letošním roce se počítá s vypsáním výběrových řízení, samozřejmě v souladu se zákonem. S modernizací jako takovou v letech 2012 až 2014,“ řekla s tím, že vlastní zdroje města budou činit 289,45 milionu korun.

Integrované plány rozvoje zaměřené na modernizaci městské hromadné dopravy měla i další města severozápadních Čech. Žádost o dotaci podaly do ROPu ještě Chomutov a Most.

„Chomutov bohužel dotaci nezíská, protože lépe hodnocené plány měst Ústí nad Labem a Most vyčerpají naprostou většinu alokovaných finančních prostředků,“ uvedl Petr Kušnierz, ředitel Úřadu Regionální rady.

Pro podporu projektů, které mají za cíl zlepšit kvalitu hromadné dopravy ve velkých městech na severozápadě Čech, měla regionální rada k dispozici z EU 486 milionů korun.

„Města přitom z evropských zdrojů chtěla na podporu svých projektů přes 620 milionů. Nebylo tedy bohužel možné uspokojit všechny žadatele. O tom, které žádosti byly podpořeny, rozhodlo jejich pořadí dané počtem bodů, jež dostaly při hodnocení,“ řekl Petr Kušnierz.

Dotaci z ROP Severozápad tak získá kromě Ústí nad Labem už jen Most, a sice ve výši 223 milionů korun. S touto podporou chystá například pořízení 2 nových tramvají, modernizaci 6 kilometrů trati, rekonstrukci 19 zastávek a vybudování nového informačního systému. Celkové výdaje mosteckého projektu jsou 272 milionů korun.

„Obě dotace, pro Ústí a Most, činí celkem 519 milionů korun, přičemž 486 milionů získají z EU a zbytek dotací města obdrží ze státních peněz,“ dodal k tomu Krump.

Peníze původně měly být rozděleny už loni v létě. Regionální rada ale výzvu tehdy zrušila.