Poprvé si stěžoval na neuklizený chodník, na kterém uklouzl a drobně se poranil. Jeho projev nebyl vulgární, ale přece jen poněkud ostrý, zřejmě má nějaké nevyřízené účty se starostou Tvrdíkem.

Je to člověk, kterého se způsob, jakým se hospodaří s veřejnými prostředky v Ústí nad Labem, velice dotýká. Na rozdíl od mnoha jiných, kteří zase znovu apaticky končí na zahrádkách a nejvýše se anonymně projevují na diskuzních fórech, projevuje svou nelibost veřejně.

Při úterním zasedání tzv. „velkého“ zastupitelstva se opět probíraly některé body, které příliš nesvědčí o hospodárném nakládání s prostředky města. Seděli jsme tentokrát dole, a tak jsme neviděli pana Vojtu, který zaujal pozici na balkoně.

Zaznamenali jsme jej, až když trpkým smíchem reagoval na nejapnou diskuzi některých zastupitelů nad bodem podpory Klubu seniorů. Ti, aniž si to snad uvědomovali, uráželi občany ve starším věku. Možná to jej spolu s předchozími zbytečnými a předraženými odkupy pozemků vedlo k tomu, že se chtěl s někým ze zastupitelů setkat.

Nebyli jsme u zakončení celého incidentu; spouštěcí mechanismus je však obsažen v předchozím. Pan Vojta je vzorkem mnoha občanů; občanů, kteří nechápou, proč je v Ústí špína a nepořádek, proč lidé např. chodící o holi se nemohou v zimě po městě pohybovat, protože nejsou chodníky uklizené ještě od loňského a předloňského listí.

Pan Vojta asi k volbám chodí; většina ostatních nikoli, a tak je v Ústí jedna z nejnižších účastí ve volbách. I tato skutečnost vedla pana Vojtu k výroku o nelegitimnosti vedení radnic na prvém zasedání.

Způsob, kterým si chtěl vynutit na úterním zasedání „velkého“ zastupitelstva pozornost některého zastupitele, asi nebyl vhodný. Nelze však kriminalizovat ty, kteří jsou mnohdy oprávněně nespokojeni se způsobem, jakým se v Ústí zachází s veřejnými prostředky a s názory veřejnosti vůbec.

O pohrdání jimi svědčí i to, že zasedání zastupitelstva začíná již v 10 hodin ráno, což je zcela proti duchu a smyslu samosprávy. O tom, že část koaličních zastupitelů prostě jedno zasedání škrtne pro malichernou příčinu, už ani nemluvě.

I v Egyptě, Tunisku i Libyi pohrdali občany: Výsledkem jsou nebývalé občanské bouře mající charakter lidových povstání; naším výsledkem může být frustrace občanů z pocitu bezmoci, ústící do extrémních projevů.

Miroslav Florian, Strana zelených