Eva Vacovská je pracovnice najatá Českým statistickým úřadem na letošní sčítání lidu.

Stejně jako před deseti lety bude koordinovat některé činnosti okolo Sčítání lidu, domů a bytů. Jak sama říká, v podstatě je to administrativa.

Jelikož letošní sčítání lidu bude prováděno úplně jinak než to poslední, bude mít možnost srovnávat, a to z pohledu běžného zaměstnance.

Co pro vás sčítání lidu vlastně představuje, jak bude vypadat váš pracovní den?

Je to pro mne na jednu stranu běžná pracovní záležitost. V podstatě je to spousta administrativy, ale nejen to, proběhla územní příprava, práce v terénu, spolupráce s úřady obecními, magistrátem, katastrem. Je zajímavé to sledovat den po dni.

Dostávali jste za sčítání nějaké finanční odměny navíc?
Jelikož to byla normální pracovní záležitost, tak jsme za to dostali i normální odměnu jako jindy. Záleželo na odvedené práci a zaměstnavateli.

Pamatujete si na nějakou překážku a nebo nějaký nečekaný problém, který se při sčítání v roce 2001 objevil?
Nevzpomínám si, že by se nějaký takový problém objevil, to opravdu ne. Spíš teď jsem na to zvědavá. Vůbec nevím, jak letos sčítání dopadne, tehdy to šlo hladce. Měli jsme už zaběhnutý systém, na který jsme si zvykli.

Proč? Něco vám na tom všem, jak se lidově říká, nesedí?
No, letos je to úplně nový systém. Myslím tím tu spolupráci s Českou poštou. Jako každý nový systém může mít své mouchy, které bude potřeba vychytat. Řekla bych, že je to logické. Ovšem taky se nemusí stát vůbec nic a všechno může proběhnout hladce, prostě pro noviny absolutně nezajímavě (smích).

Co vám tedy na tom novém systému přijde takové nejzajímavější?
Možná to, že jsou to zaměstnanci pošt, tak asi budou mít víc prostoru na tuhle práci, protože lidi, jichž se to týká, víc znají. Můžou při tom s nimi být víc v osobním kontaktu, to určitě považuji za plus.

A co vám na tom novém systému připadá asi nejnáročnější?

Pro terénní pracovníky, myslím, je to hodně fyzicky namáhavá práce.
Pošťačky teď asi budou mít mnohem více běhání než při běžném roznášení poštovních zásilek.
Pro nás, statistiky, asi nic. Neřekla bych, že to bude náročnější, je to jen jinak, nově pojatá práce.

V čem je to pro vás osobně jiné?
Pro mě, jak mi to připadá, zřejmě v ničem. Stále to je statistika, různé doplňování všelijakých těch tabulek, a to je, řekla bych, víceméně stejné.